DOLAR31,1106% 0.21
EURO33,7146% 0.23
STERLIN39,4102% 0.09
FRANG35,3134% 0.22
ALTIN2.034,17% 0,08
BITCOIN1.619.445-0.733
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

CHP heyetinden kaçırılan Süryaniler İçin basın açıklaması

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, Başkanlığındaki heyet ile beraber IŞİD’in Süryanilere karşı başlattığı saldırıyı kınadı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
CHP heyetinden kaçırılan Süryaniler İçin basın açıklaması

Mardin Kırklar Kilisesini ziyaret eden heyet Kiliseyi ziyaret ettikten sonra Kilisenin avlusunda bir basın açıklaması yaptı.
Basın metnini okuyan CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız şöyle konuştu, IŞİD’in Şengal ve Kobani’ye yönelik saldırıları ve katliamlarının ardından yeni hedefi ne yazık ki Cezire’ kantonunun Haseki kentinde Asuri Süryani köyleri olmuştur. Süryani, Keldani, Asuri ve Ezidi halklarının tarihi vatanlarından koparılıp göç edilmek istenmektedir. IŞİD çetelerinin Süryani halkımıza yönelik gerçekleştirdiği katliam ve kaçırarak rehin alma uygulamaları Musul ve Ninova’daki Hristiyan yurttaşlarına yönelik göç etme ve soykırım politikalarının devamı niteliğindedir. İnsanlığın varlığın ve binlerce yıllık tüm değerlerimize ve mirasımıza yapılan bu vahşetin önüne bir an önce insanlık tarafından geçilmelidir. Bir kaç gün önce Musul kütüphanesini yakıp yıkan bütün eserlerimizi yerle bir eden yine IŞİD terör örgütüdür. Son günlerde tekrar Habur bölgesinde yaptıkları saldırılarıyla 350’den fazla Süryani’yi kaçırmışlardır. Şu anda yaralıların sayısı ve akıbeti hakkında da henüz bir bilgi yoktur. 3 Binden fazla Kişi Kamışlı ve Haseki’ye sığınmak zorunda kalmış ve orada şuan konumlanmaktadır.
Yıldız konuşmasına şöyle devam etti ”Biz burada Süryani halkına IŞİD terör örgütünün yapmış olduğu terör eylemini kınamak ve tüm dünyayı koalisyon güçlerini bu konuda duyarlılığa çağırmak üzere Ankara’dan buraya gelmiş bulunmaktayız. Uluslar arası koalisyon güçlerini ve dünyanın tüm demokratik kurum ve kamuoyunu Süryani halkımızın ve bölgede ki Hıristiyan topluluğunun varlığını tehdit eden saldırı ve katliamlara karşı hareket etmeye çağırıyoruz. IŞİD terör örgütünün tüm orta doğu halkları kadar dünyadaki tüm uygarlık değerleri için de büyük tehlike ve tehdit eden saldırı ve katliamlara karşı hareket etmeye bu insanlık mücadelesini hep beraber yükseltmeye davet ediyoruz. Orta doğu’da yükselen Ezidi’lerin, Süryanilerin, Türkmenlerin, Keldaniler’in, Şabaklar’ın çığlıklarını artık gençler tarafından çağrıda bulunuyoruz. Bu çığlıkların duyulması gerektiğine inanıyoruz. Süryaniler bizim azınlığımızdır. Azınlıklar bizim çoğunluklarımızdır. Kendileri Orta doğunun en kadim ve en değerli topluluklarından ve halklarından biridir. Topluma ve Ortadoğu’ya insanlığa sanat tarihinde bilim tarihinde her zaman yön vermiştir. Ve Dünyada insan uygarlığına baktığımızda insan uygarlığının gelişim sürecinde mutlaka her zaman Süryanilerin bir parmağını bir değerini bir izini görürsünüz. Bu sebeple bu korunması gereken halkın değerleri bizim değerlerimizdir. Bizim inancımızdır bizim kültürümüzdür. Tüm uluslar arası komisyonu, tüm güçleri sivil toplum kuruluşlarını,bütün siyasi partileri iktidarı ve devleti burada Süryanilere yapılan katliama dur demek için onları bir an önce göreve davet ediyoruz ve bu insanlık mücadelesine de Cumhuriyet Halk Partisi gençleri olarak onları da davet ediyoruz.
Kilise ziyaretinden sonra heyet Mardin Büyükşehir belediye başkanı Februniye Akyol’u ziyaret etti. Buradan Kızıltepe ilçesine geçecek olan heyet gezisini burada sonlandıracak.