DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Çözüm Süreci Turizme yüzde 40’lık artış sağladı

Çözüm sürecinin başladığı günden bu yana geçen senelere oranla yüzde 40’lık bir artışın olduğu belirtildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çözüm Süreci Turizme yüzde 40’lık artış sağladı

Mardin Turizm Ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azat Güngör, “Huzur ve barışın hakim olduğu dönemlerde turizme doğrudan olumlu olarak yansıyor” diye konuştu.
Güngör konuşmasının devamında,’ “Tabi ki en son Çözüm Süreci başladığında bizim yüzde 40’lık bir artışımız oldu. Daha sonra yaşanan olaylar ve gerginlikler turizmi ciddi şekilde etkiledi. Ama en son yapılan HDP ile Ak Partinin ortak basın açıklaması şu anda onun meyvesini hemen ertesi gün almaya başladık. Malum Mardin Türkiye’de ciddi anlamda sayılacak turizm potansiyeli olan bir şehir. Ondan dolayı şu anda yatırımcılar barış sürecini beklemekte ve Barış Süreci inşallah gerçekleştikten sonra bu bölge ciddi manada hem ekonomik hem de turizm açısından ciddi gelişmeler olacak. Barış Süreci başladığı yıllardan itibaren konaklama sayıları yüzde 40’lık artışlarda bulundu. Buda yaklaşık olarak 450 bin kişilik bir konaklamaya tekabül ediyor. Barış Sürecini bölgemizde ciddi anlamda bizi etkileyeceğini ve ciddi anlamda bu bölgenin kalkınmasını sağlayacaktır. O açıdan Turizm ve Otelciler Derneği Olarak Barış Sürecinin devam etmesini ve bir an önce son bulmasını istiyoruz. Çünkü bu bölgemiz çok hassas ve bu bölgede artık kardeşlik barış ve huzur istiyoruz” dedi.
Maridin Otel işletmecisi Abdullah Demir de, ‘’Hükümet ve HDP Tarafından Çözüm Sürecine Yönelik olumlu gelişmelerin sinyallerinin olması Bölge halkı olarak bizleri memnun ediyor, biz seviniyoruz barışı istememek mümkün değildir. Bunu en iyi bilen de Mardin’li ler olarak bizler olduğunu düşünüyorum. Yüzyıllardan beri Dillerin ve Dinlerin şehri olarak bilinen bir kentte yaşıyoruz. Yüzyıllardan beri milletlerin ve dinlerin özgür ve barış içerisinde yaşayan bir Mardin’li olarak bir Kürt olarak bunu en iyi bilen biz olduğumuzu düşünüyorum” diye konuştu.

Vehap Erdoğan