DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

‘Çözüm Sürecine katkıda bulunmak amacıyla elimizden geleni yapacağız’

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Kültür Bakanı Halit Doski “Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Kürdoloji bölüm başkanı Kadri Yıldırım’ı ziyaret etmek için Mardin’e geldi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Çözüm Sürecine katkıda bulunmak amacıyla elimizden geleni yapacağız’

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Kültür Bakanı Halit Doski ve beraberindeki heyet, Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım’ı makamında ziyaret etti.
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlük binasında yapılan görüşmede, Kürdoloji Bölümü’nün bölgede Kürt dili ile ilgili üstlendiği rol ve Türkiye’de başlatılan çözüm Süreci ile beraber iki devletin sürdürdüğü siyaset konuları üzerinde konuşuldu.
Görüşmede Aynı zamanda Mardin Artuklu Üniversitesi ve Irak Kürdüstanında bulunan Üniversitelerin kendi arasında işbirliği ve projeler üzerinde konuşulacağı belirtildi.
Görüşme daha sonra basına kapalı olarak devam edildi.
Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Kürdoloji Bölüm Başkanı Kadri Yıldırım, “Dediğim gibi biz bütün bunları sürecin daha sağlıklı bir neticeye varması amacıyla yapıyoruz. Çünkü biz kürdoloji olarak Hükümetimizin ve siyasetlerimizin hem Türkiyede’ki kürt siyasetinin hemde Kürdistan’daki Iraktaki Kürdistan Siyasetinin çok önemsedikleri bir siyasettir. Bizde bu sürece katkıda bulunmak amacıyla Kürdoloji olarak elimizden geleni yapacağız. Şimdiye kadar takip ettiğimiz denge siyasetini Kuzey-Güney ve Hükümetimiz arasındaki denge siyasetini, denge rolünü bundan sonra da ekip olarak sürdüreceğimizi bilmenizi isterim” dedi.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Kültür Bakanı Halit Doski, “Bakış açımız kısa bir sürede atılan güzel adımların geçmişten bu yana Eğitimin Halkımız, Kürd dili için Kuzey Irak Kürdistanı olarak çok güzel bakıyoruz. Bakanlığımız, Doğrudur Kültür Bakanlığı’dır ama biz elimizden geldiğince bu bölüme ve bizde bulunan üniversiteler ile Mardin Artuklu Üniversitesi arasında gerçekleşecek olan projelere destek vermek istiyoruz” dedi.

 

Vehap Erdoğan