DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Eğitimde çıtayı yükselttik

Bu sene yapılan Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarında Mardin geçen seneye oranla 2014-2015 eğitim-öğretim yılının birinci dönemine göre 3.26’lık bir başarı elde etti.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Eğitimde çıtayı yükselttik

Vali Mustafa Taşkesen’in başkanlığında Valilik Dara Toplantı Salonunda bu başarı ile alakalı bir değerlendirme toplantısı yapıldı.
Değerlendirme toplantısına Vali Mustafa Taşkesen’in yanı sıra Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz, Kaymakamlar, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Taşkesen, eğitim-öğretim seviyesinin arzu edilen seviyeye çıkarılması amacıyla projelerin devam ettirilerek uygulanmasında kararlı olduklarını belirtti.
Taşkesen, ” Bugün Milli Eğitim ile ilgili okullarımızın ilk yarı değerlendirmesinde olmak üzere İlçe Kaymakamlarımız ve İlçe Milli Eğitim müdürlerimiz ile beraber İl Milli Eğitim Müdürümüzün katılımı ile bir araya geldik. Burada bugün özellikle TEOG Sınavlarında ilimizin fotoğrafını çekmiş olduk. Bu fotoğrafta bazı kesitleri sizler ile dolayısıyla kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Evet bu tabloya göre Eğitim ve Öğretimin birinci dönemindeki TEOG sınavlarında ilimiz geçen yıla göre bir başarı görülüyor. 3.26’lık bir yükselme var geçen yılın birinci dönemine göre. Bununla birlikte toplam 17 bin 465 öğrencimiz bu sınava girdiler. Bunlardan 6 Öğrencimiz Ful şekilde bütün soruları cevaplandırdı. İl genelinde Bu 3,26’lık başarı sıralamasında en çok başarılı olan ilçelerimiz Midyat Nusaybin ve Dargeçit TEOG sınavlarına göre. Geçen senede Midyat Artuklu ve Nusaybin idi. Bu tabloya göre bu sene sadece Nusaybin tekrar ilk üçe girdi. Geçen seneye göre en çok atak yapan, en çok yükseliş gösteren bu 3.26’lık başarı içerisinde en çok başarısını yükselten ilçelerimiz birincisi Mazıdağı, ikincisi Dargeçit, Üçüncüsü de Midyat. Okullarımızın sıralamalarında son 10’da TEOG Sınavında en başarısız okullar maalesef köyde yer alan Orta okullarımız arasında çıktı. Dersler bazında baktığımızda en başarılı olduğumuz TEOG Sınavında Ortalamamızın en yüksek olduğu derslerin birincisi Din Kültürü, İkincisi Türkçe, Üçüncüsü de Fen. Maalesef en sonuncumuz matematik. Yine bir çarpıcı istatistik bu anlamda bilgi oda yabancı dil tüm Türkiye de olduğu gibi İlimizde de Yabancı Dilde, Matematikten daha iyi olmamıza rağmen ortalama olarak başarı ortalamasını aşamamış durumdayız. Bu Tabloyu bir proje dahilinde inceleyip başarılı olan bu TEOG sınavında buna göre Öğretmen ve Öğrencilerimizi değerlendireceğiz” dedi.
Vali Taşkesen ayrıca, “3.26’lik başarıda atak yapan ilçelerimizin ve yükseliş göstermemesine rağmen bütün özverili bir şekilde çalışmaya devam eden Kaymakamlarımızı, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizi ve ekibini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.