DOLAR31,1065% 0.21
EURO33,7407% 0.33
STERLIN39,4623% 0.21
FRANG35,3283% 0.26
ALTIN2.034,32% 0,09
BITCOIN1.617.071-0.77
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

‘Gençliğimizi her türlü bağımlılıktan kurtarmamız gerekir’

Mardin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından organize edilen “Madde Bağımlılığı” konulu konferans Mardin Müftülük konferans salonunda gerçekleştirildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Gençliğimizi her türlü bağımlılıktan kurtarmamız gerekir’

Elektrik kesintisinden dolayı gecikmeyle başlayan konferansa Mardin Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Sağlık İl Müdürü Mehmet Derviş ve Mardin Halk Sağlığı Müdürü Saffet Yavuz ile çok sayıda dinleyici katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Mardin Vali yardımcısı Ali İkram Tuna, devletin ve toplumun geleceği genç nesillere bağlı olduğunu, bu yüzden gençliğin korunması, toplum yararına olduğunu, bu nedenle gençliğimizi her türlü bağımlılıktan kurtarmamız gerektiğini ve bu sorunun yalnızca gençlik sorunu olmadığını aynı zamanda bir devlet sorunu olduğunu dile getirdi.
Madde Bağımlılığı konusundaki konferansın konuşmacısı olan Psikiyatrist Dr.Seyfullah Tekin de yaptığı sunumda; Bağımlılık, Bağımlılık yapan maddeler, Risk faktörleri, Yapılması ve yapılmaması gerekenleri, Önleme, Tedavi ve İletişim ipuçlarını örneklerle açıklayarak, bağımlılığın zarar verici sonuçlar doğurmasına karşın, zorlantılı bir şekilde madde arama ve kullanma ile karakterize edilen ve tekrarlayıcı bir beyin hastalığıdır olduğunu ifade ederek bu hastalığın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu anlattı. Bağımlılık evrelerinin öncelikle Deneme evresinden başladığını, sosyal kullanım evresi ile devam onu kötüye kullanım ve bağımlılık evresi takip ettiğini belirtti.
Psikiyatrist Dr.Seyfullah Tekin Bağımlılık yapan maddelerin başlıcalarını, sigara, tütün, alkol, esrar (bonzai), uçucu maddeler, ekstazi, eroin, kokain ve ilaç olarak kullanılanlar diye sıraladığı sunumunda; tüm dünyada madde kullanım yaygınlığı artmakta olduğunu ve başta Amerika olmak üzere birçok ülke madde bağımlılığı ile mücadeleyi ilk sıralara aldıklarını,1962 yılında Amerika’da uyuşturucu madde ile karşılaşan insan sayısı nüfusun %4’ü iken, bu oran şimdi %33’e ilerlediğini ve kullanım yaşının gittikçe düşmekte olduğunu, bizim ülkemizde de durumun diğer dünya ülkeleri ile aynı benzer tablo gösterdiğini ilk kullanım yaşının 13.8’e düştüğünü ayrıca işin acı tarafı 2012 yılında 162 doğrudan maddeye bağlı ölüm gerçekleşmiş; 2013 yılında %43.2 artış göstererek 232’ye yükselmiştir dedi. Tekin bağımlılık risk etmenlerini şöyle sıraladı:
Gençler alkol ve madde kullanımı açısından önemli bir risk grubudur ; ancak bir çok faktör etkilemekte bu faktörler, Yoksulluk, Gelir düzeyi düşük bir bölgede yaşama, Evdeki yaşam koşullarının uygun olmaması, Suç oranının yüksek olması, Ailede madde kullanan birinin olması, Aile içi şiddet, Çocuk istismarı ve ihmalinin olması, Aile içi stresin fazla olması (ekonomik sorunlar gibi) ve geniş ve kalabalık aileler gibi.
Tekin sunumunun sonunda bağımlılığın özellikle gençleri hedef aldığını sona erdirilmesinde, güçlü ve pozitif aile bağları ile gençlerin, kimlerle arkadaşlık ettiğinin bilinmesi, aile içi kuralların açık ve herkesin uyması ile okul ve kulüplerle güçlü bağlar kurularak gençlere karşı tavrımızda yaklaşımımızda yapılacakları şöyle özetledi:
Kişi madde etkisindeyse konuşmayın, fayda etmez, Kendinizi hazır hissetmeden konuşmayın,
Açık samimi ve inandırıcı olun,
Öğüt vermeyin, Genellemeler yapmaktan kaçının,
Korkularınıza dayanarak konuşmayın,
Onu etiketlemekten kaçının,
Ön yargılarınızın farkına varın,
Profesyonel yardım için motive edin,
Sonuç olarak
Bağımlılık tedavi edilebilen bir beyin hastalığıdır. Bu hastalığı önlemek tedavi etmekten daha ucuz ve daha kolaydır. Gençlerin dinlenmesi ve doğru yönlendirmeleri önemli Gençlere kendilerini ifade edecekleri alanlar yaratılmalı Gençler önemsenmeli. Konferansın sonunda dinleyicilerin soruları cevaplandırıldı ve dinleyicilerin düşünceleri dile getirildi.