DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Hedef 500 bin turist

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin turizmde yıldızı parlayan şehri Mardin, çözüm süreciyle sağlanan huzur ortamında bu yıl 500 bin turisti ağırlamak istiyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hedef 500 bin turist

Camileri, medreseleri, kiliseleri ve taşın oya gibi işlendiği evleriyle, bölgede son yılların en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Mardin’e gelen turist sayısı her yıl artıyor.
Çözüm süreci ve silah bırakma çağrısıyla değişim rüzgarlarının estiği bölgede turistler huzur içerisinde tarihi mekanları rahatça gezmenin keyfini çıkarıyor.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın AA muhabirine, Mardin’de geçen yıl konaklayan turist sayısının 400 bin olduğunu, günü birlik gelen turistlerle bu sayının 1 milyona ulaştığını söyledi.
Her yıl önceki yıla göre turist sayısında dikkat çekici artış görüldüğünü ancak geçen yıl yaşanan 6-8 Ekim olayları nedeniyle ilginin azaldığını ifade eden Aydın, şöyle dedi:
“Yeni yapılan otellerle yatak kapasitesi her sene artıyor. Hedefimiz geçen yıl ki rekorumuzun daha üstüne çıkmak. Bu sene 500 bin turisti hedefledik. Huzur ortamıyla bunu yakalayacağımıza inanıyorum.”

“Yatak sayısı yeterli olmuyor”
Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azat Güngör ise bölgeye turistik gezi düzenleyen firmaların kente yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.
İl genelindeki otellerin yatak kapasitesinin 5 bin 500 olduğunu dile getiren Güngör, bu nedenle turizm sezonunu 5 ay yerine 12 aya yaymak istediklerini söyledi.
Silah bırakma çağrısıyla turist sayısında artış beklediklerini vurgulayan Güngör, “5 bin 500 yatak kapasitemiz var. Bu topraklarda huzur olduktan sonra 15 bin yatak bile talebi karşılamaz. Bölgede huzur, barış ve kardeşlik çatısı kurulduğu takdirde yılın 12 ayı bile oteller dolar” ifadelerini kullandı.
Güngör, Mardin’e gelen Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden inanç ve tarih meraklısı misafirlerin, farklı etnik yapıların bir aradaki yaşama kültürüne hayran kaldığını vurguladı.
Mardin’in inanç ve kültür şehri olduğu ifade eden Güngör, “Mardin’e gelenler dini, dili, ırkı ne olursa olsun buraya geldiğinde kendinden bir parça bulacaktır” dedi.
Turizm Acente Temsilcisi İsmail Sincar da turizm sektöründe barış ve huzurun devam etmesiyle turist sayısında artış beklediklerini dile getirdi.
Deyrulzafaran Manastı-rı’nda görevli İshak Baygit ise manastırın haftada yaklaşık 3 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini söyledi.