DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Hoşgörü kenti Mardin’i tanıtıyor

Mardin’de yaşayan Vedat Alınca, çekilen dizi ve filmlerin bölge kültürünü yeterince tanıtmadığı gerekçesiyle 5 yıldır destek almadan belgesel ve kısa film hazırlıyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hoşgörü kenti Mardin’i tanıtıyor

Hoşgörü kenti Mardin’i tanıtmaya çalışan Alınca, bölge kültürünü yansıtmak için hiçbir destek almadan 4 kısa film ve 5 belgesel çekti. Alınca, kentteki yaşamı, tarihi yapıları ve sahip olduğu değerleri yansıttığı eserleri sosyal medyada paylaşıyor.

“Mardin hak ettiği şekilde tanıtılmıyor”
Alınca, AA muhabirine, 5 yıl önce kentin tanıtımı için bir vatandaş olarak üzerine düşeni yapmaya karar verdiğini anlatarak, çözüm süreci ile sağlanan huzur ortamının bu çalışmalarını hızlandırdığını belirtti.
“Bölgede çekilen filmlerde buranın kültürü doğru yansıtılmıyor. Bu nedenle kendimi Mardin’in tanıtımına adadım. Çektiğim amatör film ve belgeseller sosyal medyada izlenme rekorları kırıyor” diyen Alınca, tarihi kentin hoşgörülü ve büyülü sokaklarını sinema perdesine en iyi şekilde taşımak istediğini aktardı.
Alınca, Mardin’in tüm dünyada ilgi gören bir kent olduğunu vurgulayarak, “Dizi ve filmlerde buradaki yaşam aktarılmak isteniyor. Ancak bu çekimlerde Mardin hak ettiği şekilde tanıtılmıyor. Yaşadığım şehre hizmet için bu tanıtıma katkı sunmak istiyorum” diye konuştu.

Çekimleri sürdürmeye kararlı Bu işten gelir elde etmediği için ailesinin de kendisine destek vermediğini anlatan Alınca, en büyük amacının başarılı bir yönetmen olmak olduğunu, bunun için de çekimleri sürdürmeye kararlı olduğunu kaydetti.
Alınca, bu nedenle yarım bıraktığı eğitimini sürdürmek istediğini dile getirdi. Sosyal medya aracılığıyla Alınca ile tanışan amatör fotoğraf sanatçısı Bilal Bulut da Alınca’nın belgesel çekimlerini beğendiğini, azmi nedeniyle kendisine destek vermek istediğini ifade etti.