DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Hristiyanlar Noel’i kutladı

Noel münasebetiyle düzenlenen törende konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, Mardin’in çok kültürlülüğüne dikkat çekerek ” Eğer bu topraklarda tek halk tek inanç olsaydı bu topraklar bugün bu kadar zengin ve güzel olmazdı” dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hristiyanlar Noel’i kutladı

Mardin’de Kırklar Kilisesinde Hristiyanlar Noel bayramını kutladı. Noel Bayramı ayininden sonra aralarında Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ile Kırklar Kilisesi papazı Gabriyel Akyüz’ün ziyaretleri kabul etti. Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, Kızıltepe Kaymakamı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, Artuklu Belediyesi Başkanı Emin Irmak, Mardin Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Genel Sekreter Yardımcısı, Özel Kalem Müdürü, HDP Mardin İl Eş Başkanı Aysel Erol ile vatandaşlar Noel Bayramı törenine katılarak, Hristiyanların Noel’ini kutladı. Kıklar Kilisesinde gerçekleşen törende Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun ve Mardin Valisi Mustafa Taşkesen birer konuşma yaptı. Ardından konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, Mardin’in birçok kültürün ve inancın bir arada yaşadığı bir kent olduğunu belirterek bugün İsevi anlayışın bayramını kutlamak için bir arada olmaktan dolayı memnuniyetlerini belirtti. Mezopotamya topraklarını kastederek bu topraklarda büyük medeniyetlerin kurulduğunu kaydeden Türk, bu coğrafyada Süryani ve Ermeni halkını da görmekten büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi. “Bu topraklar burada yaşayan her kesimin ana yurdudur”
“Bu topraklar sadece Kürtlerin değil burada yaşayan tüm halkların ana yurdu olarak değerlendiriyoruz” diyen Türk, farklı inançların ve kültürlerin her zaman birbirine katkı sunduklarını ifade etti. Türk, herkesin birbirinin inancına saygı duydukları takdirde demokrasiye daha hızlı kavuşacaklarını vurgulayarak “Eğer birbirimizin inancına saygı duyarsak o zaman demokratik bir gelecek kurar ve halkımızı demokrasiye ulaştırabilir ve geleceğimizi daha özgür şekilde yaparız. Bu topraklara Arapların, Süryanilerin, Ermenilerin katmış olduğu zenginlikle muazzam zenginlikler oluşmuştur. Eğer bu topraklarda tek halk tek inanç olsaydı bu topraklar bugün bu kadar zengin ve güzel olmazdı. Burada çok kültürlülüğün bir araya gelmesi ile bir medeniyet oluşmuştur. Bizlerin görevi de bütün bu medeniyetleri birbirine kavuşturacak bir anlayışla yaklaşmaktır” dedi.
Türk, kendilerinin çok kültürlülüğün öneminin farkında olduklarını belirterek bugün Ortadoğu da yaşanan savaşın da aslında kültürleri ve inançları birbirine düşürmek isteyen inançlardan olduğunu kaydetti. Sözlerinde Irkçılığın ve milliyetçiliğin tehlikesine dikkat çeken Türk, halkların ortaklaşması ve kardeşleşmesi ile büyük güzelliklerin ortaya çıkacağını belirtti. Türk, konuşmasına “Bu anlamda bizler Noelini kutluyor ve sonsuza dek mutluluklar diliyoruz. İnanıyoruz ki halkımız da insanlarımız da bu farklı kimliklere daha büyük bir saygı gösterecek ve kucaklaşmayı gerçekleştirecektir” şeklinde son verdi.
Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, “ Yüzyıllardır çan ile ezan sesinin gök kubbemizde huzur ve barış içerisinde yankılandığı dünyadaki nadir şehirlerimizden biridir Mardin ve bu şehrin içerisinde bu kültüre önemli katkılar sağlayan ermeni ve Süryani kardeşlerimizin bugünkü bayramını bu duygularla tebrik ediyorum. Nice Bayramlara barış huzur içerisinde hep beraber ulaşmayı temenni ediyorum”
Mardin Müftüsü: Dursun Ali Coşkun, “Sayın Metropolitimin ve Süryani Cemaatimizin izinleri ve engin hoşgörüsüne sığınarak şu mesajı arz etmek paylaşmak isterim. Bugün insanlık dünden daha çok Peyamberlerin ilahi seslerine ve mesajlarına daha çok ihtiyaçları vardır. Bugün insanlık Davut aleyhüsselamın keşke hep doğru olabilseydiniz mesajına, Bugün İnsanlık Musa peygamberin yabancılara, göçmenlere , Mültecilere, mazlumlara aman ha zulmetmeyiniz haksızlık etmeyiniz sözü, bugün daha anlamlıdır…
Mardin Diyarbakır Süryani Cemaati Metropoliti Saliba Özmen, “Bu kutsal şehirde Dinler, diller, Kültürler medeniyetler gelmiş, yer edinmiş iz bırakmış dünya çapında ve biz bu medeiyetlerin uzantısı olarak, halen bugünlerde maalesef sağımızda, solumuzda, arkamızda, önümüzde saaşların patlak verdiği havada uçuştuğu günlerimizde bu sevgi, bu barışı, bu dayanışmayı, göstermemiz gerçekten büyük bir şans hem Mardin için bölgemiz için Ortadoğu ve bütün dünya için”