DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

“Koroya Kurdi” seçmeleri sürüyor

TRT Kurdi tarafından hayata geçirilen Türkiye’nin ilk çok sesli Kürtçe korosu “Koroya Kurdi” seçmeleri Mardin’de yapıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Koroya Kurdi” seçmeleri sürüyor

Mardin Müzesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen, Güler Işık, Aydın Aydın ve koro şefi Anıl Aydın’ın jüri üyeliğini yaptığı seçmelerde, yarışmacılar jürinin gözüne girebilmek için kıyasıya yarıştı.
Sesine güvenmeyen bazı yarışmacılar ise taklit yaparak jüri üyelerini etkilemeye çalıştı. TRT Kurdi Kanal Koordinatörü Mustafa Ekici, birçok ilke imza atan TRT Kurdi’nin şimdi de Türkiye’nin ilk çok sesli Kürtçe korosunu hayata geçirmeye hazırlandığını söyledi.
Ekici, koronun, Kürtçe müziğin her tarzında anonim eserlerin çok sesli koro formlarıyla yeniden düzenlenmesi ve yorumlanması üzerine çalışacağını belirtti. Jüri üyesi Aydın Aydın ise TRT ve TRT Kurdi’nin Kürt müziği adına çok güzel çalışmalar yaptığını, koro seçmelerinin de bu çalışmanın bir adımı olduğunu dile getirdi.
Güler Işık ise seçmelere gösterilen ilgiden çok memnun olduklarını belirterek Koroya Kurdi’nin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Vehap Erdoğan