DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Mardin Azerbeycan’da tanıtıldı

Azerbaycan Kültür ve Tanıtma Müşavirliğince her yıl Azerbaycan Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında (AITF) Mardin Türkiye tanıtım standında esas katılımcı olarak yer aldı ve öncelikli olarak tanıtıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mardin Azerbeycan’da tanıtıldı

Fuar, 02-04 Nisan 2015 tarihleri arasında Bakü Expo Merkezinde düzenlendi. Üç gün süresince pek çok turizm hizmet çeşitleri sergilendi ve turizm sektörünün önemli aktörleri bir araya geldi. Bu yıl fuara 42 ülkenden 371 firma katıldı. Türkiye ile birlikte 17 ülke stant açtı.
Mardin’in tanıtımını gerçekleştirmek ve Mardin’i temsil etmek üzere İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın, Kızıltepe ÇATOM’da görevli Usta Öğretici Sultan Özen, El sanatları ustalarından Taşçı Adem İşcan, Gümüşçü İbrahim Cihan, Bakırcı Hamdin Turgay, Mardin Artuklu Üniversitesi Reyhani Müzik Grubu (Grup Başkanı-solist Mehmet Fidan, Solist Yıldıray Üneşi, Kemancı-vokalist Uğur Aydınöz, Kanuni Abdulkadir Gökbalık, Bağlamacı Bedir Tırpan, Udi Volkan Demiralp, Ritim saz- vokalist Yasin Tırpan, Ritim saz-defçi İsmail Yazgan ve ritim saz-darbukatör Cengiz Özgün) katılmıştır.
Fuarda Mardin’le birlikte Antalya, İstanbul, Kemer, Bodrum, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Kars, Ardahan, Ağrı, Bursa, Alanya gibi turizm yöreleri stant açtı. Bu yılki fuarın esas tanıtım unsuru Mardin olduğundan Mardin standı diğer illerin standından daha geniş tutuldu. Mardinli müzisyenlerin çalıp söylemesi için stant alanında sahne tahsis edildi. Mardinli El sanatçılarının ürünlerini sergileyebilmeleri için ayrı bir masa verilmiştir.
Fuarın ilk günü Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfez Garayev Mardin standını ziyaret etmiştir. İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın, ziyaretlerinden dolayı Bakana, barışın simgesi olan ve aynı zamanda Hz. Fatma’nın eli olarak bilinen el figürünün cam altı resmini hediye edildi. Fuarın ikinci günü Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Türkiye standını gezdi. Cumhurbaşkanı, Bakü Kültür ve Tanıtma Müşaviri Seyit Ahmet Arslan tarafından karşılandı. Fotoğraf çekimi yasak olduğundan Cumhurbaşkanının bu ziyareti görselleştirilemedi.
Mardin Artuklu Üniversitesi Reyhani Müzik Grubu Mardin türkülerini fuar alanında seslendirdi. İl Kültür Envanteri listesinde yer alan Reyhani halk oyununun gösterimi yapıldı. Reyhani Müzik Grubu fuarın ikinci gününde Azerbaycan Devlet Televizyonu Az TV’de canlı yayına çıktı. Az TV, İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın ile röportaj yaptı. Aynı günün akşamında Reşid Behbudov tiyatro salonunda davetli konuklara Mardin müzikleri konseri verildi. Üçüncü günde de Sultan’s Restorantda yemekli konser verildi. Azerbaycanlı sanatçı Novruz Novruzlu da “Altın Hızma” ve “Uzun İnce Bir Yoldayım” türkülerini okudu. Konserlere Azerbaycan Kültür ve Tanıtma Müşaviri Seyit Ahmet Arslan tarafından Bakü Büyükelçiliğinde görevli müşavirler, Azerbaycanlı milletvekilleri, gazeteciler ve bürokratlar davet edildi. Davete katılan Azerbaycan Milletvekillerinden Genire Paşayeve, İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın’a sözleri kendisine ait olan bir müzik CD si hediye etti. Konser etkinlikleri Türkiye’den TRT, FoxTv,Samanyolutv, ihlas haber, doğan haber ajansı, CNN, NTV, Hürriyet, Milliyet, TGRT gibi 20’den fazla basın yayın organı tarafından izlendi. Azerbaycan’ın önde gelen gazetecilerinden biri olan Khalida Halid İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın ile röportaj yaptı.
Reyhani Müzik Grubu Başkanı Mehmet Fidan tarafından birinci gün fuar alanı sahnesinde, ikinci gün Reşid Behbudov tiyatro salonu sahnesinde, üçüncü gün de Sultan’s Restorantın sahnesinde Mardin müzikleri eşliğinde çiğ köfte yoğrularak konuklara ikram edildi.
Kızıltepe ÇATOM’da çalışan Sultan Özen Kızıltepeli hanımlar tarafından tasarlanan ve üretilen el yapımı bileklikler, kolyeler, çantalar, atkılar, fularlar vb. ürünleri Azerbaycanlı hanımların beğenisine sunuldu. Ürünler yoğun ilgi gördü Fuarda geleneksel el sanatlarından bakır ürünleri sergilendi. Telkari gümüşlerinin ülkeye girişine Azerbaycan gümrük görevlilerince izin verilmediğinden telkari takılar sergilenemedi. Fuarda Mardin’in tanıtımını sağlamak amacıyla İngilizce olarak basımı yapılmış Mardin tanıtım kitapçığı ve “Aklım Mardin’de Kaldı” tanıtım filmi dağıtıldı. Türkiye standının esas katılımcısı ve Bakü Kültür ve tanıtma Müşavirliğinin onur konuğu olan Mardin, fuar organizasyon firmasınca “Fuarın En İyi Standı ve En Başarılı Katılımcısı” seçildi ve Mardin’e şilt takdim edildi.
ATİB (Azerbaycan Türk İşadamları Derneği) toplantılarını Mardin’de yapma kararı aldı ve Azerbaycan İctimai TV taş yapı ile ilgili belgesel hazırlamak için 23-25 Nisan tarihlerinde Mardin’de olacak ve Mardin’i belgesel formatında tanıtacak.
Kültür ve Tanıtma Müşaviri Seyit Ahmet Arslan’ın daveti ile Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 14. Azerbaycan Uluslararası Turizm ve Seyahat (AITF) fuarına katılım sağlandı ve Mardin’in tanıtımı başarı ile gerçekleştirildi. Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin verdiği bilgiye göre her yıl 600 bin Azerbaycanlı Türkiye’yi ziyaret etmektedir. Kardeş ve dost bir ülke olan Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelecek olan turist sayısının daha yüksek rakamlara çıkma potansiyeli oldukça açıktır. Türkiye’yi ziyaret eden Azerbaycanlı turistlerin bir tarih, kültür ve doğa kenti olan Mardin’i ziyaret etmeleri için Mardin’in Azerbaycan’da tanıtımının her yıl sürdürülmesi gerektiği belirtildi.