DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

“Mardin lojistik merkez haline gelecek”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Mardin lojistik merkez haline gelecek”

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu,” Mardin’i sadece Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun değil Türkiye’nin de lojistik merkezi haline getireceğiz” dedi.

Son 12 yıl içinde Mardin’e 11 milyar liralık yatırım yaptıklarını anlatan Davutoğlu, 2002’de bütün Mardin’in yaptığı ihracatın 23 milyon lira olduğunu; sadece bu yılın ocak ayındaki ihracat rakamının ise 58 milyon lira olarak gerçekleştiğini dile getirdi.
Davutoğlu, “Yani bizim iktidarımızdan önce, 12 ayda yapılan ihracatın 2,5 mislini Mardinliler bir ayda yapmış. Eğer barış, bu bölgeye hakim olursa emin olun bir ayda siz 500 milyon ihracat da yaparsınız Allah’ın izniyle. Yeter ki barışı hakim kılalım. Mardin’in yıllık ihracatının 935 milyon lira. İnşallah yakında Mardin’de 1 milyarı aşan iller sıralamasına girecek” değerlendirmesinde bulundu.
Mardin’deki 28 kilometrelik bölünmüş yolu, 250 kilometreye çıkardıklarını belirten Davutoğlu, Diyarbakır-Mardin arasındaki yolun da tamamlandığını kaydetti.
Mardin Havalimanı’nı kullanan yolcu sayısının 400-500 bini bulduğunu ifade eden Davutoğlu, demiryolları hatları itibariyle Mardin’i, Mezopotamya’nın da Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun da en merkez şehri haline getireceklerini söyledi.
Nusaybin-Habur hızlı tren proje çalışmalarını 2015’te başlatacaklarını dile getiren Davutoğlu, İstanbul-Habur bağlantısının da Mardin üzerinden sağlanacağını bildirdi.
Mardin’i sadece Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun değil Türkiye’nin de lojistik merkezi haline getireceklerini belirten Davutoğlu, kente 3 ay içerisinde, 2 bin 500 kişilik yeni bir kapalı spor salonu yapılacağı müjdesini verdi.
Bu yıl Mardin’in doğalgaza kavuşacağını ifade eden Davutoğlu, Mardin’de konaklamada devrim mahiyetinde adımlar attıklarını ve turist sayısını 25 binden 230 bine çıkardıklarını söyledi.

“Tarihi mirasa sahip çıkmaya devam edeceğiz”
Kendisini dinleyen vatandaşlara, “789 bin kilometrekareyle vatan size emanet mi? Türkiye’nin her köşesine sahip çıkmaya hazır mısınız? Mardin’le Edirne, Hakkari ile Konya, Diyarbakır ile Bursa kardeş mi? Biz bu güzel şehirleri ebediyen kardeş kılacak mıyız? Diyarbakır’ın Ulu Camii’ni, Bursa’nın Ulu Camii’ne kardeş kılacak mıyız? Bursa Ulucamii’de ve Diyarbakır Ulu Camii’de secdeye giden kardeşlerin arasına fitne sokmaya çalışanlara dersini verecek miyiz? Bu topraklarda bir daha evlat acısının olmaması için ezeli ve ebedi kardeşlik için her şey Türkiye için demeye devam edecek miyiz? Hep beraber Türkiyeyiz diyecek miyiz?” sorularını yönelten Davutoğlu, “Evet” cevabını aldı.
Bölücülük, ayrımcılık yapmak isteyenlerin, Türkü Kürte, Müslümanı Hristiyana, Sünniyi Aleviye düşman kılmak isteyenlerin başarılı olamayacağını vurgulayan Davutoğlu,”Konya’da Selçuklu torunuyuz, İstanbul’da Osmanlı torunuyuz, Mardin’de Artuk’lu torunuyuz, Ankara’da Cumhuriyet çocuğuyuz. Hepimiz bu ülkenin eşit vatandaşları olarak, bütün bu tarihi mirasa sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Mardin’i Ilısu Barajı ile dünyanın hacmi bakımından en büyük barajının sahibi yapacaklarını belirten Davutoğlu, Mardin kadın teşkilatından, ev ev dolaşarak, AK Parti’yi birinci parti yapmalarını istedi.

selman AslanaçierTÜM YAZILARI

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış