DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

‘Mardin Sevdalısıyım Halkımızın Hizmetkarıyım’

Mardin’de uzun yıllar bürokrat kimliği ile hizmet eden ve son olarak da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında görev yapan Halil Homan, AK Parti’den Mardin Milletvekili Adayı olabilmek için aday adayı oldu.

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Mardin Sevdalısıyım Halkımızın Hizmetkarıyım’

???????????????????????????????homan (4)homan (5)homan (6)2009-2014 yılları arasında Mardin’de İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğini yapan Halil Homan 5 yıl boyunca Mardin’de önemli hizmetlere ve projelere imza attı. Son yıllarda yapılan çalışmalarla Mardin İl Özel İdaresi Türkiye’ye örnek kuruluş haline getiren Halil Homan, şimdi de bu birikimini siyasette göstermek için kolları sıvadı.
MAKAM VE MEVKİ PEŞİNDE DEĞİLİM
Şahsiyet olarak makam ve mevki peşinde olmadığını belirten AK Parti Mardin Milletvekili aday adayı Halil Homan, Ben Mardin sevdalısıyım Halkımızın hizmetkarıyım. Öncelik halka hizmet şiarı ile bu yola çıktım. Bizim memleket derdimiz vardır. Benim tek amacım var. Bu memleketin derdi ile dertlenmektir. Mardin sahipsiz bir memleket değildir. Bölgeyi biliyorum. Bölge insanlarının sorunlarını biliyorum.”dedi
Aday adaylığı süreci çalışmaları kapsamında gazetemizin imtiyaz Sahibi Rıdvan Fidan’ı ziyaret eden Halil Homan, adaylık sürecinde yaptığı ve yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verdi.
MARDİN TURİZMDE DÜNYA KENTİ OLACAK
Herkese eşit olacağını belirten Halil Homan, Milletvekilliğine aday sürecinde Mardin halkına hizmet için aday olduğunu söyledi. Mardin hoşgörü şehri olduğunu belirten Homan,” Farklı dinler ve diller ve kültürlere sahip bir medeniyet şehrinde yaşıyoruz. Mardin dünya kenti olma yolunda hazırlayacağımız projelerle dünyaya tanıtacağız. Öncelikle Turizme büyük önem veriyorum. Mardin için 2023 vizyonu hedefimiz vardır. En az yılda 5 milyon turistin ziyaret ettiği bir kent olması için mücadele vereceğiz. Mardin kalesi turizme açılması,Butik otel ve 5 yıldızlı otellerin sayısını artırmak için yatırımcıları Mardin’e davet edeceğim. Şehrin bitmeyen alt yapısı bitirilmesi ve en önemlisi Tarihi dönüşüm projesi kaldığı yerden devam etmesi ve hızlandırılmasını sağlayacağım. Tarihi mağaraları turizme kazandıracağız. Dara harabeleri dünya turizmine kazandıracağız. Turizm sayesinde istihdam da artacak. İşsiz gençlerimiz turizm de istihdam edeceğiz.”ifadelerini kullandı.
5 YILDA MARDİN’E ÖNEMLİ HİZMETLER YAPTIĞIMA İNANIYORUM
20 yıllık bürokrasi hayatımda Mardin halkına hizmet için çalıştığını anlatan Homan şöyle konuştu,” 5 yıllık İl Özel İdare Genel sekreterliği yaptım. Köy köy ilçe ilçe dolaştım. Bütün vatandaşlarımızla bir araya geldim. Mardin kalesinin onarımının yapılması için proje ve restorasyon ihalesi çalışmalarının yapılması, Mardin Kızıltepe arası orta refüj yol aydınlatmasının yapılması, Mardin, Kızıltepe ve Derik ilçeleri başta olmak üzere köylere yönelik elektrik nakil hatlarının yapılması, Midyat ilçe merkezine yeni elektrik nakil hattının yapılması, Dargeçit ilçe merkezine yeni elektrik nakil hattının yapılması, Tarihi Mardin’de elektrik hatlarının yer altına alınması, İl özel idaresinde köylerin alt yapısının iyileştirilmesi amacıyla savur ilçesinde konkasör, il merkezinde konkasör, parke taşı üretim tesisinin yapılması, İl özel idaresinin %94, Mardin ticaret ve sanayi odasının %6 ortaklığı ile Mardin’imize 2. OSB’nin kurulmasında öncülük ettim. Bütün bunları Mardin halkının geleceği için yaptık.”şeklinde konuştu
HOMAN: “BİZİ EN ÇOK SEVİNDİREN, YAPTIĞIMIZ HİZMETLERİN İNSANLARI MUTLU ETMESİDİR.”
İl Özel İdaresi Genel sekreterliği görevi boyunca köylere büyük hizmetler götürdüklerini belirten Halil Homan, görev esnasında beni en çok sevindiren, yaptığımız hizmetlerin insanları mutlu olmasından dolayı büyük keyif aldığını belirtti.
ÇÖZÜM SÜRESİ BARIŞ SÜRECİDİR
Çözüm süreci başladığı günden beri bu bölgeye barışın geleceğini inanlardan bir tanesi olduğunu vurgulayan Halil Homan,” 30 yıldır akan kan son 1 yıldır sona ermiş durumdadır. Artık analar ağlamıyor. Artık herkesin elini taşın altına koyma vakti geldi. Artık bölgemiz huzur ve barış istiyor. Bölgenin ekonomik refaha, kalkınmaya ve barışa ihtiyacımız vardır. Bunu da Ak Parti hükümeti olarak başarabiliriz. Bu yolda taş koyanları da ne bölge insanı nede tarih affeder. Bu bir vicdan meselesidir. Artık silahlar sonsuza kadar susma vakti geldi. Çözüm sürecinin oluşturduğu barış ikliminin tarihi bir öneme sahip olduğunu ancak bu sürecin kalkınma hamle sayesinde daha kolay hedefe ulaşacağını ve bundan dolayı AK Parti’den aday adayı olduğumu belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu
MİSYONUM HALKA HİZMETTİR
Bölgeyi çok iyi bildiğini ve insanlara çok güzel diyaloglarının olduğunu kendisini karşılamaya ve destek vermeye gelen insanları örnek vererek gösteren Halil Homan,” Halkımızın teveccühü ve Allah nasip ederde seçilmesi durumunda, yöneticilik hayatımda edinmiş olduğum tecrübeyi memleketim için kullanacağımı, medeniyetlere beşiklik etmiş, dinlerin ve dillerin şehri olan güzel Mardin’imizin bütün ilçe ve mahallerinin sorunlarının neler olduğunu ve nasıl çözüleceğini biliyorum. Bu konuda çözüm önerilerimiz var. Bunun yanında AK Parti hükümetleri büyük bir siyasi risk alarak çözüm sürecini başlattı. Bölgemiz açısından bu bile başlı başına bir devrimdir. Bölgenin dününü bilen biri olarak diyorum ki bugün sonuca ve çözüme giden tabloyu yakın zamana kadar hayal bile edemezdik. Barışın önündeki en büyük engel olan uzun yılladır süren Kürt sorununu çözme iradesi gösteren bir partide görev almak ve bunu ekonomik ve kırsal kalkınma ile taçlandırmak istiyorum. Bunu da halkın içinden gelen, halkın değerleriyle barışık, bölgede sevilen ve bu konuda vizyonu olan adaylarla başarmak mümkün olacaktır.”
MARDİN YATIRIM MERKEZİ OLACAK
Mardin’in sahip olduğu kültürel birikim ve birlikte yaşama kültürüne dikkat çeken Homan,” Doğup büyüdüğüm ve vefa borcu olduğum bir şehirdir. Büyük bir azimle, heyecanla halen çalıştığımız, mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşadığımız şehirde bir bürokrat olarak yönetim alanında, sosyal, ekonomik ve kültürel alanda şehrimize hizmet etmekteyim. Ayrıca kazandığını Mardin’de yatırıma çeviren, Mardin’de harcayan ve istihdamı artırmaya çalışan bir ailenin mensubuyum. Mardin ve Mardin’liye hizmet etmeyi büyük bir onur ve mutluluk kaynağı olarak görmekteyim. Mardin ve bölgenin toplumsal gerçekleri, sorunları ve bu sorunların çözüm yolları konusunda tecrübelerim var. Tüm bu bilgiler ışığında, ilimiz ve bölgemizde öne çıkan sektörler, yatırım yapılacak alanlar, avantajlı ve dezavantajlı yönlerimizi dikkate alarak, şehrimizi cazibe merkezi haline getirecek, devlet ve özel sektör yatırımlarını şehrimize çekecek, gençlerimiz için istihdam yaratacak ve kadınlar ile gençlerin toplumun her alanında daha fazla yer almasını, görünür olmasını sağlayacak projeler gerçekleştireceğiz.”diye konuştu

HALİL HOMAN KİMDİR?
1970 yılında Mardin’de doğan Halil Homan. İlk,Orta ve Lise Öğrenimini Bursa’da tamamladı. Dicle Üniversitesi Mardin Meslek Yüksek Okulu Elektrik Bölümü, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu.
1997 yılında TEDAŞ Mardin Müessese Müdürlüğünde göreve başladı. Burada sırasıyla Bilgi işlem şefi, Kızıltepe İşletme Müdür Yardımcısı, İl İşletme Bakım Müdürü görevlerinde bulunduktan sonra, 2005 yılında Ankara iline atandı.Ankara’da Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’de Sistem İşletme Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. 2008 yılında Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. Mardin İl Müdürü olarak tekrar Mardin’e atandı.
2009 yılında Mardin İl Özel İdaresi Genel Sekreterlik görevine getirilen Homan, bu görevine 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlere kadar devam etti. 6360 sayılı kanun kapsamında Büyük şehir olan illerde kapatılan İl Özel İdaresinden, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına atandı.
Görev yaptığı kurumlarda halkla sıcak diyaloglar kuran Homan, halkın derdi ile dertlenen, en ücra köy ve mezralarda halk ile kucaklaşan, halktan biri olmayı başarmış ve kapısı her zaman halka açık,yöre halkı tarafından sevilen, sayılan bir yönetici olmuştur. Homan görev yaptığı süre zarfında üst amirlerince yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı takdirname ve başarı belgeleri ile taltif edilmiştir.