DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Mardin Turizm Festivali başladı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Artuklu Belediyesinin organize ettiği Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi kapsamında uluslar arası turizm buluşması açılış programı ile başladı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mardin Turizm Festivali başladı

Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi kapsamında Mardin’de düzenlenen Turizm Festivalinin açılışında konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi adına Februniye Akyol “Mardin öyle bir yer ki, bir hafta içerisinde hem Müslümanların kutlu doğum haftasını kutluyoruz hem Süryanilerin Paskalya Bayramını kutluyoruz aynı zamanda Yezidîlerin ‘Çarşamba Sor’unu kutluyoruz. Ve bütün halklar bayramlarını coşkuyla kutluyorlar” dedi.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Artuklu Belediyesinin organize ettiği Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi kapsamında uluslar arası turizm buluşması açılış programı ile başladı. 17-19 Nisan tarihleri arasında düzenlenen projenin festivali yapılan konuşmalarla devam etti. Açılış programına Februniye Akyol dışında Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Artuklu Belediyesi başkanı Emin Irmak, AB Müşteşarı François Begeot, IPA Fonları Program Yöneticisi Simona Pohlava, Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesinin ekip lideri Michael Jay, AB Mali Programları Daire Başkanı Murat Altun ile birçok STK temsilcisi katıldı.
Yabancı konukların yaptıkları konuşmaların ardından platforma davet edilen Artuklu Belediyesi Başkanı Emin Irmak, yaptığı konuşmada, bu tür çalışmaları önemli ve değerli bulduklarını ifade ederek, “Mardin hem tarihi ipek yolu üzerinde hem de kadim Mezopotamya’nın merkezinde olan stratejik bir öneme sahip. Mardin UNESCO adayı, bu anlamda yolumuz uzun. Bu şehri bozmadan, bu şehri yaşanabilir bir hale getirmek dileğimizdir. Mardin’imizin sürekli yaşanılacak bir şehir yapmak istiyoruz. Gerek Büyükşehir gerekse Artuklu Belediyesi olarak elimizden gelen her türlü katkıyı sunmaya hazırız” dedi.
‘Halklar birbirlerinin bayramlarını kutluyor’
Daha sonra konuşma yapan Februniye Akyol ise, Mardin’in çok özel ve çok değerli bir şehir olduğuna vurgu yaparak, şöyle devam etti; “Her şehrin bir güzelliği vardır; ama Mardin’in ayrıcalığı tarihi, çok kültürlülüğü kendi içinde barındırması ve binlerce yıldır yaşayarak bugünlere getirilmesidir. Bundan dolayı Mardin’e baktığımız zaman biraz ihmal edilmiştir. Yeni bir enerji ile çok güzel şeylerin başarılacağına inanıyoruz. Mardin’in yerüstü güzellikleri kadar hatta daha fazlası yer altında da yer alıyor. Bunun en güzel örnekleri Dara harabeleri ve Nusaybin’deki Mor Yakup Manastırı’dır. Mardin sadece merkez değil, ilçeleriyle köyleriyle kocaman bir hazinedir. Mardin öyle bir yer ki, bir hafta içerisinde hem Müslümanların kutlu doğum haftasını kutluyoruz hem Süryanilerin Paskalya Bayramını kutluyoruz aynı zamanda Yezidîlerin ‘Çarşama Sor’unu kutluyoruz. Ve bütün halklar bayramlarını coşkuyla kutluyorlar. Tüm halklar birbirinin bayramına gidiyor ve çok güzel bir sevgi ve barış ve dünyaya örnek olabilecek bir dayanışmayı içinde barındırıyor.”
Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak ise, proje hakkında bilgilendirmede bulundu. Koçak, şehirlerin insansızlaştırılmaması gerektiğine vurgu yaparak, turizmin sadece ekonomiye bağlanmaması gerektiğine işaret etti. Koçak, turizmin kültürler arası etkileşim olarak da değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, Mardin’in bir arada yaşamanın kültürünü içerisinde barındırdığını aktardı.
Açılış konuşmalarından sonra program kapsamında konferans düzenlendi. Konferansa katılan katılımcılar, karşılıklı görüşlerini paylaştı. Festival programı, 19 Nisan günü verilecek konserle sona erecek.