DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Mardin’den 462 kişi hacca gidecek

2015 yılı hac organizasyonunda kutsal topraklara gidip hac farizalarını yerine getirecek olan Mardinli hacı adayları kesin kayıt heyecanı yaşadı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mardin’den 462 kişi hacca gidecek

Bu yıl hacca gidecekler için kura çekiminin ardından kayıtlar başladı. Hacı adayları bu yıl randevulu sistemle il müftülüğüne çağrılmasına rağmen yoğunluk oluştuğu görüldü.
Bu yıl hacca 2007’den beri kesintisiz kayıt yaptıran yaklaşık 44 bin kişi kuraya katılmadan gidecekken, yaklaşık 11 bin kişi de kura sonucu belirlendi. Hacca gidecekler kesin kayıt yaptırabilir belgelerini 16-27 Mart tarihlerinde, önceden belirlenen işlem tarihi ve sıralarına göre il müftülüklerine giderek alacak. Hac kesin kayıtları randevulu sisteme göre dün başlamasına rağmen Mardin İl Müftülüğü önünde vatandaşlar yoğunluk oluşturdu.
Mardin’den bu yıl 2007 yılından beri kesintisiz olarak her yıl kayıt yenileten 334 hacı adayı kurasız, 128 kişi de2008 ve daha sonraki yıllarda kayıt yaptırıp yenileten ve 12 Mart 2015 tarihinde çekilen kurada isimleri çıkan toplam 462 kişi kutsal topraklara gidip hac farizalarını yerine getirecek.
Mardin Müftülüğünde belge dağıtımı öncesi hacı adaylarına kısa bir konuşma yapan İl Müftü vekili İsmail Ünal “Mardin’den şu an için yaklaşık on üç bin kişinin müracaatın bulunduğunu, bunların arasından sizlerin, yani sadece 462 kişinin bu heyecanı yaşayabildiğini, dolayısıyla bu nimetin farkında olarak şimdiden kutsal yolculuk amacıyla yapılacak her şeyin bu bilinçte yapılması gerektiğini söyledi.
Mardin Müftülüğü Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürü Zübeyir Aslan ise biz hacı adayı olarak kendilerine ‘kesin kayıt yaptırabilir’ belgesini vermek üzere şu anda bütün çalışmalarımızı tamamlamış bulunuyoruz” dedi. Hangi gün il müftülüğüne geleceğine dair bilginin hacı adaylarına kısa mesaj yoluyla da gittiğini anlatan Aslan, bugün yaşanan yoğunluğun biraz da hacca gitme heyecanından kaynaklandığını söyledi.
Daha sonra belge dağıtımına geçilip ilgili mevzuat gereğince Başkanlık %60, acenteler %40 oranında kesin kayıt yaptırdı.