DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Mardinli İlim adamları öğrencilere model olacak

Mardin’de bin ve bin 900 yılları arasında kentte yaşamış ilim adamlarının biyografilerinin yer aldığı tablolar Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlük binası duvarlarına asılarak yaşatılıyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mardinli İlim adamları öğrencilere model olacak

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlük binası duvarlarına asılan Tablolar öğrencilere rol model konusunda yardımcı oluyor.
MAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça Mardin’de farklı dallarda ve farklı dine mensup Mardin asıllı ilim adamları çalışmasını bir yılda tamamladı.
Aralarında Müslüman ve Süryanilerin de bulunduğu, İslam hukuku, astronomi, tıp ve felsefe gibi çeşitli dallarda eserleri bulunan ve dünyaca tanınan İlim adamları, eserleri ile birlikte kısa biyografilerinin yer aldığı tablolar, Artuklu üniversitesi birimlerinin duvarlarına asıldı.
Rektör Ağırakça El Mardin’i ismini kullanan çok sayıda Mardinli ilim adamının olduğunu kendisinin şimdiye kadar 25’ni tespit ettiğini söyledi.
10.yüzyıldan 19 yüzyıla kadar yaşamış ilim adamlarının, İslam Hukuku, felsefe, astronomi, tıp, matematik, fizik ve kimya dallarında çok sayıda eserlerinin bulunduğunu belirten Ağırakça, İlim adamlarının değişik alanlarda çalışmalar yaptıklarını gördüğümde Mardinli olarak sevindim ve bunları derleyerek bir çalışma yaptım dedi.
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça: Mardin’li nisbetiyle El Mardin’i nisbetiyle meşhur olan olabildiğince ilim adamı vardır. Bir kısmı Mardin’li olmasına rağmen El Mardin’i nisbetini kullanmamışlardır. El Mardin’i nisbetinin kullananlar arasında yaklaşık ben 25 ilim adamının çalışmalarını ve biyografilerini tespit ettim. Genellikle bu ilim adamları 1000’li yıllardan başlayarak miladi 1000 tarihinden başlayarak 18. yy’a gelinceye kadar ki zaman içerisinde yaşamış ilim adamlarıdır. Bu çalışma sırasında dediğim gibi Mardin’li nisbetini kullanan El Mardin’i nisbetini kullanan ilim adamları arasında çok farklı alanlarda çalışanları tespit ettik. İslam Hukuku Alimi’nden tutun Kelam ve Felsefe alanında eser vermiş olanlara, bunun yanında Astronomi ile ilgili alanında olabildiğine büyük çalışmalar yapan Fizik alanında Kimya alanında çalışmalar yapan ilim adamları vardır. Matematikçiler vardır. Hadis Şarihleri vardır. Hadis kitaplarına şerhler yazan ilim adamları vardır. Fıkıh kitaplarına şerhler yazmış ilim adamları vardır. Fakat en çok dikkati çeken şey bilhassa Mardin’den ilim tahsili için Mısır’a gidenler içerisinde birkaç tanesi özellikle Astronomi alanıyla ilgilenmiş ve muvakkit olarak devletin muhtelif kademelerinde çalışmışlardır.
Şimdi en azından biz bunu şu maksatla yaptık. Bu ilim adamlarımızın biyografilerini, hayat hikayelerini, eserlerinin listesini, hangi konularda çalıştıklarına dair bilgileri tablolar halinde yapıp çerçevelettik ve Üniversitemizin Rektörlük binasının girişinde duvarlara, sütunlara koydurduk. Bu çerçevede insanlarımızın en azından Mardin’de ilim adamları yetişmiş mi, yetişmemiş mi ?. Öğrencilerimizin bundan haberleri yoktu. Fakat bugün için ilim adamlarından öğrencilerimiz en azından haberdar olmuşlardır. Öğrenciler bu yapılan çalışmadan gayet memnun.
Nur Ensari: Tabi öncelikle bu çalışmadan haberdar olduğum zaman ben çok çok mutlu oldum. Çünkü önceden herhangi bir çalışma yapılmamıştı. Bu şekilde olması özellikle de Rektörlükte olması çok çok başarılı bir çalışma olmuş çünkü herkes, her gelen hani buradaki tüm bilgileri görebiliyor ve Ben bir Mardin’li olarak bile ben bu ilim adamlarından habersizdim açıkçası. Bunları öğrenmek beni çok çok mutlu etti. Hepsini öğrenmiş olduk. Çok başarılı bir çalışma bence.
Mahmut Kaya: Evet çok güzel ve çok faydalı tablolar. Rektörlüğe de buradan teşekkür ediyoruz Bu çalışma için. Ben bu ilim adamlarını önceden bilmiyordum yani bu çalışmayla ilim adamlarını tanıma şansım oldu. Yani çok faydalı tablolardır bunlar yani. Teşekkür ediyoruz buradan Rektörlüğe çalışmaları için.

Vehap Erdoğan