DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Öçgüder: Okullaşmada büyük gelişme sağlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü AR-GE ve Projeler Daire Başkanı Zeynep Öçgüder, okullaşmada büyük gelişme sağlandığını belirterek, “2013-2014 verilerine göre devam oranı ilkokulda yüzde 99,57, ortaokulda ise 94,52’dir” dedi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Öçgüder: Okullaşmada büyük gelişme sağlandı

Türkiye ve Avrupa Birliğince finanse edilen ve MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan “İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi” kapsamında “Okula Devamı İzleme ve Destek Sistemi Çalıştayı” Mardin’de bir otelde düzenlendi.
Çalıştayın açılışında konuşan Zeynep Öçgüder, okula devam konusunda risk taşıyan öğrencilerin tespiti ve riske uygun müdahalelerin geliştirilmesinin amaçlandığını kaydetti.
MEB olarak son 10 yılda okullaşmada önemi mesafe katettiklerini belirten Öçgüder, temel eğitim kademesinde yüzde 100’e yakın okullaşma oranını yakaladıklarını söyledi.
“2013-2014 verilerine göre devam oranı ilkokulda yüzde 99,57, ortaokulda ise 94,52’dir” diyen Öçgüder, şöyle konuştu: “Her ne kadar okullaşma oranlarımız yüksek olsa da sistemde çocukların sağlıklı tutunabilmesi anlamında hala kat etmemiz gereken bir takım mesafeler var. Hem sosyal hem de akademik anlamda bir üst eğitim kademesine sağlıklı şekilde öğrencilerin geçmeleri ve iyi diplomalarla mezun olmaları konusunda çalışmalarımız sürüyor.”

Riskli öğrenci takip edilecek
Proje kapsamında devamsızlık riski taşıyan öğrencileri sistemde düzgün bir şekilde takip ederek, bir takım müdahalelerle devamsızlıklarını önlemeyi öngördüklerini ifade eden Öçgüder, kurmaya çalıştıkları izleme ve destek mekanizmasının bir alarm zili olacağını kaydetti.
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Prof. Dr. Mustafa Balcı ise her ne sebeple olursa olsun okula devam edemeyen öğrencileri yaşadıkları sıkıntıları çözüp okulla buluşturmayı amaçladıklarını belirtti.
Bu kapsamda çeşitli kampanya ve projelerin devam ettiğini gelecekte de yeni proje ve kampanyaların başlatılacağını ifade eden Balcı, “Ailelerle birebir temas edilerek okulun ve eğitimin önemi konularında bilgilendirme yapılacak” dedi.
Okulları, çocuklar için bir cazibe merkezi haline getirmeyi, bu kapsamda çocukların okullara mutlu ve koşarak gitmesini istediklerini vurgulayan Balcı, bunun için gerekli tedbirlerin alınıp uygulanacağını sözlerine ekledi.
12 ilden milli eğitim müdürlüğü çalışanlarının katıldığı çalıştay, 3 gün sürecek.