DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

“STK’nın temelinde ‘insana yardım’ vardır”

Mardin Akıncı Ortaokulu tarafından gerçekleştirilen ‘’Aydınlarla Buluşma’’ etkinliği kapsamında Sivil Toplum Kuruluşu aktivisti Mehmet Timurağaoğlu’nun katılımıyla yapıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
“STK’nın temelinde ‘insana yardım’ vardır”

Okul idaresi ve öğrenciler tarafından ilgiyle karşılanan STK aktivisti Timurağaoğlu, okulun çok amaçlı salonunda öğrencilerin ve velilerin yoğun katılım gösterdiği ‘’Sivil Toplum Kuruluşları ve Eğitim” konulu paneli gerçekleştirdi.
Sözlerine okul müdürü Metin Aydın’a ve öğretmenlere teşekkür ederek başlayan aktivist, Mehmet Timurağaoğlu, ”Bana bu şansı verdiğiniz için teşekkürler, bu toplantıda gençlerin çoğunlukta olması beni çok sevindirdi. Böylece geleceği şekillendirenlerle görüşeceğiz.’’ dedi.
STK, devletin eksik kaldığı yetişemediği problemli alanlara müdahale eder ve bu durumları projelendirdiğini ifade eden Timurağaoğlu, ”Bu kuruluşlar gönüllülük esasına dayalıdır, kâr amacı gütmez. İHH’nın(İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı) Mardin başkanlığını yaptım. Dünyanın herhangi bir yerine yardım götürebiliriz (Küba,Afrika,Amerika) Ordaki insanların acılarını paylaşıyoruz. Giyecek, yiyecek ve kalacak yer yardımlarında bulunuyoruz.’’

.İHH’nın yaptığı ‘’yetim’’ çalışmasına değinen aktivist, Timurağaoğlu,” Akıncı Ortaokulu bünyesinde de bu çalışmayı başlattıklarını ve her öğrencinin bir yetim kardeşi olduğunu hatırlattı.
Öğrencilere dağıtılan kumbaralar sayesinde onların bu etkinliğe katılmalarından ayrıca memnuniyetini dile getirerek onlara teşekkür eden Timurağaoğlu, ”Van depremi sonrası depremzedeler için konteynırlar yapıldığını ve bunları 2014 itibariyle kalıcı konuta çevirdik. Yaşanan savaş ortamından kaçan Suriyeli mültecilere bin üzeri tırın yardım götürdük. Kamp kurduk. Aynı yardımı Rojova ve Kobani için de yaptık. Bölgedeki insanlara sıcak yemek, hijyenik sağlık yardımı ve barınma yardımı yaptık. Yaşanan bu afetlere hızlı ulaşabilmeleri için gençlerin, özellikle üniversite öğrencilerinin çoğunlukta olduğu ‘’Genç İHH’’yı kurduklarının detayını veren aktivist, sizler de ilerde bu aktivitelere katılabilirsiniz.” dedi.

STK’nın Temelinde ‘’İnsana Yardım’’ Vardır…
STK’lar öncü insanlarla kurulur ve ihtiyaç sahiplerine el uzatarak çalışmalarını sürdürür,diyerek bütün bu bahsi geçen projelerin desteklerle gerçekleştiğini ve devam edeceğini belirten aktivist, Timurağaoğlu, “Bu konuya Mardin’de yaşanan acı bir olayla örnek verdi.’’ Birçoğunuz Mardin’de yaşanan Bilge Köyü olayını bilirsiniz. Yaşanan hadisede 47 insan katledildi ve geride 53 çocuk öksüz yetim kaldı. Yetim kampanyamız dahilinde bu çocuklara yardım ettik ve her yetim çocuk için aylık 90 TL veriyoruz. Bu konuda bize yardım eden sponsor ailelerimiz var. Bu çocuklara temel ihtiyaç yardımı dışında sıcak bir aile ortamı bulmaları için ailelerle görüşüyoruz’’ dedi.
Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığının da destek verdiğini belirten aktivist öğrencilere seslenerek, ‘’Sizlerin de desteğini bekliyoruz,paylaşmayı bilmek gerekir,ortak bir hayat bilinci oluşturmalıyız.’’ şeklinde konuştu
Çalışmalarında iki önemli noktaya vurgu yapan Timurağaoğlu, “Öncelikle ilk hedefimiz sosyal yardıma ihtiyacı olanları bulmak belirlemek olmalıdır ve ikinci olarak yetim olanları bulmak ve yardımcı olmaktır. Yardım ulaştırdığımız bir Afrika ülkesine gitmiştik. Gördüğümüz manzara içler acısıydı. O bölgede yaşayanların evlerini ziyaret ettiğimizde mutfak namına yatacak yer namına giyecek yiyecek namına kayda değer bir şeyleri olmadığını fark ettik. Zengin çay tarlaları vardı bölgenin; ama insanı sefalet içindeydi. Meğerse Batılı devletler işletiyormuş bahçeleri. Ordaki insanlara imkanlarımız dahilinde her tür yardımı ilettik. Sizler de paylaşmayı bilin. Kendi geleceğinizi şekillendirdiğiniz bu dönemlerde yakınınızdaki insanlara yardım ederek bu işe başlayın. Bunu yaparsanız siz de STK olmuşsunuz demektir. En basiti okulunuzda bu çalışmaları başlatmanızı öneririm’’ dedi ve öğrenciler ile katılımcıları bu çalışmalara katılmaları konusunda yüreklendirdi.”

‘’İyilik her zaman ve her yerde’’ Sloganımız…
Bağlı bulunduğu STK’ların çalışmalarını anlatmaya devam eden Mehmet Timurağaoğlu, “Birçok STK olduğunun (TEMA,KIZILAY vb) bunların hepsinin ana temasının; eğitim, bilinçli hareket etme ve bu ikisini birleştirip birlikte hareket etme oldu. Bunlar birleşirse önünüzde kimse duramaz,bugün okulda bile temizlik için bir STK kurabilirsiniz, insanlığa hizmet bilinci oluşturun.” dedi.
Soru cevap bölümünden sonra Metin Aydın’a ve kendisine böyle bir imkan veren herkese teşekkürlerini ileterek ’’Sevgiyi paylaşmak ve ihtiyaç sahiplerini fark etmek çok önemlidi’’ mesajını yineleyen Mehmet Timurağaoğlu, panel konuşmasını alkışlar eşliğinde tamamlayarak öğrencilerle resimler çekip okuldan ayrıldı.