DOLAR31,0870% 0.31
EURO33,6644% 0.06
STERLIN39,3582% 0
FRANG35,2618% 0.13
ALTIN2.015,73% -0,06
BITCOIN1.599.349-1.446
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Toz bulutu Mardin’de hayatı olumsuz etkiledi

Toz bulutunun etkisi altına giren Mardin ve ilçelerinde görüş mesafesinin yer yer 200 metrenin altına düştüğü gözlendi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Toz bulutu Mardin’de hayatı olumsuz etkiledi

Suriye’de çöl fırtınası olarak adlandırılan ve kuvvetli rüzgârlarla birlikte Mardin’i aniden kaplayan toz bulutların; ekili alanları, meyve ağaçlarını ve üzüm bağlarını olumsuz yönde etkilediği belirtildi.
Suriye ve Irak üzerinden, saatte 30 km hızla gelen çöl fırtınası şehri etkisi altına aldı. Mardin’de öğle saatlerinde etkisini sürdüren çöl fırtınası hayatı olumsuz etkiliyor. Suriye ve Irak üzerinden kalkan çöl fırtınası yüzünden oluşan toz bulutları rüzgarın etkisiyle, başta Mardin olmak üzere Güneydoğu illerini etkisi altına aldı. Şehirde toz bulutları yüzünden görüş mesafesi de büyük oranda düştü. Vatandaşlar, toz bulutları yüzünden evlerinden dışarı çıkamaz hale geldi. Dışarıya çıkan bazı vatandaşlar ise maske takarken, bazıları da bezle ağızlarını kapatmak zorunda kaldı.

Doktorlar vatandaşları uyardı
Mardin’de bu yaz sık sık yaşanan çöl fırtınası nedeniyle oluşan toz bulutları yüzünden doktorlar vatandaşları uyardı. Tozlu havalarda vatandaşların, kesinlikle mecburi kalmadıkları takdirde dışarıya çıkmamalarını tavsiye eden doktorlar, Suriye ve Irak üzerinden esen rüzgârla birlikte gelen toz bulutunun birçok hastalığı tetiklediğini, mecburi kalınmadığı müddetçe vatandaşların dışarıya çıkmamaları gerektiğini söyledi.
Toz bulutları yüzünden dışarıya çıkamaz hale geldiklerini belirten vatandaşlar ise toz fırtınası yüzünden bahar ayında sık sık evlerini temizlemek zorunda kaldıklarını ifade ettiler.
Suriye ve Irak üzerinden kalkan çöl fırtınası nedeniyle bahar aylarında Mardin’de sık sık toz fırtınası yaşandığına dikkat çeken Halil Erkar isimli vatandaş, sık sık Mardin’de toz fırtınası ile karşı karşıya kaldıklarını, bu nedenle toz fırtınasında dışarı çıkamaz hale geldiklerini söyledi.
Çok kötü bir toz fırtınası yaşandığını belirten Ali Tosun ise, Toz fırtınası yüzünden sokakta yürümekten dolayı zorluk yaşıyoruz. Dışarıda çalışamaz hale geldik. Sayaç okutmanıyım. Sayaçları bile okumakta güçlük çekiyoruz. Toz fırtınası bizleri etkiledi.
Meteoroloji yetkilileri ise toz bulutunun etkisini sürdüreceğini belirtirken, vatandaşları ve sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.