DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Turizm festivalinde renkli görüntüler

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Tarafından finanse edilen, Mardin Valiliğince Yürütülen, Mardin Büyükşehir ve Artuklu belediyesinin desteklediği Proje Kapsamında 1. Mardin Sürdürülebilir Turizm Festivali Başladı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Turizm festivalinde renkli görüntüler

Avrupa Birliğinin de desteklediği Proje kapsamında Tarihi birinci cadde de bulunan dükkanların dış cepheleri yenilendi ve Caddenin yeni yüzünün açılışı Toplu yürüyüş ile gerçekleştirildi.
Toplam Bütçesi Dokuz Milyon Eoru’yu bulan Projenin Mali Kaynağının %85’ini Avrupa Birliği %15’ini de Türkiye Karşıladı.
Proje Kapsamında Yapılan Organizasyonlara, AB Müsteşarı François Begeot, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB Mali Programları Daire Başkanı Murat Altun, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak ve Belediye Başkanlarının yanı sıra Türkiye’den ve dünyadan seyahat acenteleri temsilcileri, yerli ve yabancı gezi yazarları ve yerli ve yabancı Turistlerle vatandaşlar katıldı.
Yapılan Organizasyonlarda Bayan giysilerinin sergilendiği defile, Çalgıcıların çaldığı Müzik Türleri, İp cambazlarının gösterileri, özellikle yoğun ilginin olduğu süslenmiş eşek defilesi Katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi.
Proje Kapsamındaki festival dört gün boyunca çeşitli etkinliklerle devam edecek.
Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak: Mardin’in bir arada Yaşama Kültürü ve ürettiği bir arada yaşama formülü sadece Mardin için değil, Sadece Türkiye İçin değil, Sadece Avrupa için değil bütün dünya için küresel barış için çok önemli bir formül. Buradan Faydalanmanın Bütün dünyanın ihtiyaç duyduğu yeni medeniyet projesinin unsurlarından biri haline getirmenin yolu da sürekli bir araya gelmek, ortak projeler üretmek, Ortak gelecek üzerinde beraberce düşünebilmektir.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu: Bugün Festival etkinliklerinin bir parçası olarak, Sürdürülebilir Turizm projesi kapsamındaki yenileme çalışmaları tamamlanan tarihi birinci caddenin açılışını hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Avrupa Birliği ve birlikte verdiği destekle Mardin Valiliği tarafından yürütülen Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi sit alanı içerisinde kalan birinci cadde üzerinde bulunan dükkanların dış cephelerinin yenilenmesi ve Mardin’in bir Turizm markasına dönüştürülmesi için gerekli altyapı çalışmayla teknik destek faaliyetlerini içermektedir.
AB Müsteşarı François Begeot(Çevirmen): Evet aslında baktığımız zaman bu proje bir Turizm Projesi olarak görünebilir ama AB tarafından finanse edilen yaklaşık olarak 8 Milyon Euro yada 25 Milyon TL olarak düşünebiliriz. Ancak Bu Proje buradaki turizm ve ekonominin gelişmesinden ziyade aslında insanlara da yönelik neden çünkü farklı kültürlerin bir arada var olabileceğini bize anlatıyor. Türk Kürt Arap Yezidi bu kültürlerin bir arada varlığını bize hatırlatıyor.
Mardin Büyükşehir Belediyesi Adına Februniye Akyol: 1. Cadde Mardin’in gözbebeği, Daha önce desteklenen bir projenin cephe iyileştirme projesini tamamladık. Onun memnuniyeti ili karşınıza çıkıyoruz. Bu projenin devamı olarak, DİKA ile yürüttüğümüz bir proje var. Biz 1. Caddeyi tamamen trafiğe kapatıyoruz. Bazı esnaflarımız kaygılanıyorlar; ama esnaflarımız kaygılanmasınlar. Çünkü biz öncelikle halkı ve esnaflarımızı mağdur etmemeyi esas alıyoruz. Esnaflarımızla birlikte ortaklaşacağız. Diyarbakırkapı’da bir kamulaştırmamız var. Orada çok katlı bir otopark projemiz var. Önümüzdeki haftalarda onun temelini atacağız.
Hayriye Ataş Vatandaş: Mardinde Turizmin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından festival de bunlardan birisi önümüzdeki yıllarda yapılmaya devam edecek. Festival Kapsamında birinci cadde açılış töreni gerçekleştirildi. Yarın ve diğer günlerdede festival etkinlikleri devam ediyor.19’una kadar çeşitli etkinlikler sanatçılar çeşitli performanslar ile festivalimiz devam edecek.
Gökhan Erol Vatandaş: Bu sene herhalde ilki düzenlenen Mardin Turizm festivali olarak adlandırılıyor bu festival bence çok güzel benim Mardine ilk gelişim çok keyif aldım bundan sonraki senelerde de olmasını isterim Mardin için gerçekten çok keyifli bir etkinlik.
Vehap Erdoğan