DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Turizmcilere 4 dalda eğitim

Mardin mutfağının AB standartlarına yükseltilmesi için “Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi” kapsamında aşçılara Haziran ayına kadar eğitim verilecek.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Turizmcilere 4 dalda eğitim

Turizm sektörünün canlı tutulması ve kalkınmaya katkısının artırılması için AB tarafından Mardin’e uygulanan “Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi” kapsamında Mardinli aşçılara yabancı aşçılar tarafından eğitim veriliyor. Mardin İl merkezindeki restaurant sektöründe çalışan toplam 100 kursiyere Sultan Şeyhmus Otelde kurs veriliyor.
Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi Koordinatörü Michael Jay ile MARTOD Başkanı Azad Güngör, basınla bir araya gelerek proje hakkında bir basın açıklaması yaptı. Proje konusunda ayrıntı veren Michael Jay, “Daha önce Şanlıurfa’da da benzeri bir proje gerçekleştirmiştim. Hemen hemen bütün hayatım otellerde geçiyor. Bu proje kapsamında hedefimiz Avrupa yöntemini Mardin’e taşımak değil. Çünkü hem yerli hem yabancı turistlerin Mardin’e gelmesi kültürel yapısını görmek istemesidir. Uluslararası camiada Mardin özel bir yer olarak duyuluyor ve tanınıyor. İpekyolu üzerinde bulunması hasebiyle buraya kültür ve gelenek akınını sağlamıştır. Aslında birini ağırlama konusunda Mardinlilerin ders almasına gerek yok. Çünkü Mardin’in İpekyolu güzergahında olması hasebiyle siz Mardinliler yüzyıllardır misafir ağırlıyorsunuz. Ben 26 il dolaştım Mardin gibisini görmedim. Tabi ki Mardin’in eksiklikleri var. Şehirde ciddi bir çöp sorunu var. Bunun için ilk önce Mardin’de geldiğimizde belediyeyle görüştük. Ve bu sorunlara çözüm üretmek adına okullarda broşürler dağıtıldı. Mardin’de inşaatı devam eden otel sayısı Mardin’in farklı fuarlara katılmasını sağlıyor. Çok yakında tarihte ticari fuar düzenlenecek Mardin’de orada mükemmel bir stant açacak.”dedi.
Haziran ayında sona erecek olan projeye yaklaşık 2 milyon Euro destek sağlandığını belirtti. Jay ayrıca gazetecilerin 6-7 Ekim olaylarının Mardin’deki turizme ne kadar etkilediği sorusuna ise “Daha önce New York’da geçtiğimiz günlerde de Paris’te olaylar oldu.
İnsanlar New York’a Paris’e gitmeye devam ediyor. Ve devam edecek. 6-7 ekim olayları da burayı etkiledi eve ama etkisini kısa sürede geçecek. Turistler Mardin’e tekrar akın akın ziyaret etmeye devam edecekler.”