DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

‘Üniversitesinin eğitim kalitesini artıracağız’

Mardin Artuklu Üniversitesi(AÜ) Rektörü Prof. Dr.Serdar Bedii Omay’ın YÖK Denetleme Kurulu tarafından görevden el çektirilmesinin ardından, Mardin Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, AÜ Rektörlüğüne atanan Prof.Dr. Ahmet Ağırakçe’yi ziyaret etti.

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Üniversitesinin eğitim kalitesini artıracağız’

Rektör Ahmet Ağırakçe, Artuklu Üniversitesinde meydana gelen ve yargıya taşınan olayların bir eğitim yuvası için üzücü bir gelişme olduğunu söyledi. Geriye dönük yorum ve söylemlerden uzak durmaya çalıştıklarını ifade eden Rektör Ağırakçe, “Bundan böyle Artuklu Üniversitesinin önünü açacak, eğitim kalitesini arttıracak ve kampus alanının gelişmesini sağlayacak konuları üzerinde hassasiyetle duracağız.” dedi.
Artuklu Üniversitesi bünyesinde 420 öğretim görevlisi bulunduğunu ifade eden Ağırakçe, ”Bu arkadaşlarımızın arasında çok sayıda doçent ve profesör var. Ama akademik makale yazım konusunda üzülerek söylüyorum en sonlarda yer alıyoruz.
Arkadaşlarımla toplantı yaptım, her doçent arkadaşımız yılda en az iki akademik makale yazacak. Yazmayan arkadaşlarımız bunun makul sebeplerini bize rapor edecek. Yoksa sözleşme döneminde ve yükselmelerde bunu dikkate alacağız.” ifadelerini kullandı.
Mardin Artuklu Üniversitesi kapılarını bilim insanlarına açacaklarını vurgulayan Ağırakçe, ”Mardinli vatandaşlarında üniversitenin gelişmesinde katkı sağlamaya davet ediyorum. Mardin’in Savur İlçesinde Adalet ile Harita ve Kadastro ön lisans programı açılması için senatodan karar çıkardık. İlk etapta Ömerli Meslek Yüksek Okuluna bağlı açılacak bölümlerin daha sonra, Savur ilçesinde açılacak Meslek Yüksek Okuluna bağlanacak.” diye konuştu.
Mardin Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına konuşan Mehmet Çelik, Mardin’in ve Mardinlilerin Artuklu Üniversitesinden büyük beklentileri bulunduğunu söyledi. Çelik, “Artuklu Üniversitesinin dar kalıplar çerçevesinde yönetilmesinden rahatsızlık duyduk ve bunu zaman zaman haberlerimize yansıttık. Kayıp yıllara üzülüyoruz. Üniversitenin önünü açacak gelişme ve çalışmalara basın olarak her zaman yanınızda yer alacağız. Üniversitenin hak ettiği yere gelmesi için herkese görev düştüğünü biliyoruz. En büyük görev, sorumluluk ve gayretin ise size ve mahiyetimizdeki bilim insanlarına düştüğüne inanıyoruz. Yeni görevinizin hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.
Samimi bir ortamda geçen görüşmenin ardından gazeteciler üniversiteden ayrıldı.