DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Valilikten Suriyeliler için yardım kampanyası

Mardin Valiliği, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak kente yerleşen Suriyeliler için yardım kampanyası başlattı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Valilikten Suriyeliler için yardım kampanyası

Vali Mustafa Taşkesen, valilikte kampanyaya ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, sığınmacıların ihtiyaçlarının karşılanmasının bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kamu kurum ve sivil toplum kuruluşları ile Mardin halkının organizesinde devam edeceğini söyledi.
Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İl Müdürü Davut Esen de Mardin’de 3 geçici barınma merkezinin bulunduğunu, Suriye ve Irak’tan gelen sığınmacıların burada kaldıklarını belirtti.
Midyat’taki barınma merkezinde 3 bin Suriyeli ve 3 bin Iraklı, Nusaybin’deki merkezde 4 bin Iraklı’nın kaldığını ifade eden Esen, 7 Ocak’ta da Derik ilçesinde bir barınma merkezinin kurulduğunu, burada da şimdiye kadar bin 40 Suriyeli’nin barındığını kaydetti.
Esen, kamp dışında da Suriyelilerin olduğunu ve bu kapsamada yardım kampanyası başlatıldığını dile getirerek, sığınmacılara nakdi yerine ayni yardım yapılmasının planlandığını aktardı.
Dağıtılacak malzemelerin mümkün olduğunca yeni ya da az kullanılmış olmasında fayda olacağına işaret eden Esen, şöyle dedi:
“Yeni yardımlar tercihimiz. Ancak kullanılan eşyalar da temizlendikten sonra ihtiyacı olanlara verilecek. Hayırsever vatandaşlarımız, iş adamlarımız il ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek yardımda bulunabilir.”
Toplantıya, Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Alaaddin Karsavuran, İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, kaymakamlar, yardım faaliyeti yürüten kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.