DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Sokak hayvanları için sahne alacaklar

Türkiye’nin farklı illerindeki üniversitelerde okuyan Mardinli gençler sahneledikleri tiyatro oyununun gelirini sokak hayvanları için bağışlayacak.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sokak hayvanları için sahne alacaklar

Yaklaşık 5 yıl önce kurulan Tiyatral Mardin Topluluğu, daha önce gelirlerini Filistin ve tsunamiden zarar gören Endonezya’ya gönderdikleri oyunlarını bu kez sokak hayvanları için sahneleyecek.

Mardin Valiliği, müftülük ve sponsor desteğiyle hazırladıkları 3 skeçten oluşan, “Adını Sen Koy” gösterisi ile tiyatroseverlerin karşısına çıkacak gençler elde edecekleri geliri sokakta yaşayan hayvanlar yararına harcayacak.

– “Hem yazıyor, hem yönetiyor, hem de oynuyoruz”

Tiyatral Mardin Topluluğu organizatörü İzettin Erol, AA muhabirine, Türkiye’nin farklı illerinde mimarlık, mühendislik ve hukuk gibi bölümlerde üniversite eğitimi alan gençler olarak bir araya gelerek amatör oyunculardan oluşan 15 kişilik ekip kurduklarını söyledi.

“Hem yazıyor hem yönetiyor hem de oynuyoruz” diyen Erol, her yıl sergiledikleri oyunlardan elde ettikleri geliri ihtiyaç sahiplerine bağışladıklarını belirtti.

Erol, 5 yıldır oluşturdukları ekiple ilk oyunlarında Filistinliler, ikincisinde ise tsunami felaketini yaşayan Endonezyalılara destekte bulunduklarını dile getirerek, bu oyunlarını da sokak hayvanları için sahneye taşıyacaklarını anlattı.

– “Herkese kapımız açık”

Mardin’de sosyal etkinliklerin kısıtlı olduğunu savunan Erol, bu nedenle kurdukları toplulukta hem tiyatroya duydukları ilgi ve merakı giderdiklerini hem de ihtiyacı olanlara gönüllü olarak yardım eli uzattıklarını aktardı.

“Bize katılmak isteyen herkese kapımız açık” diyen Erol, şöyle dedi:

“Ağırlıkla Mardin’deki yaşamı ve kent kültürünü konu alan oyunlarımızı seyredenler beğenilerini ifade ediyor. Ekibimiz farklı illerde üniversite eğitimi aldığı için bir araya gelmekte zorlanıyoruz. Genellikle tatillerde toplanıp oyuna hazırlanıyoruz.”
Topluluğun oyun yazarı Furkan Akaploğlu ise ilk sahneledikleri oyunun seyirciler tarafından beğenilmesinin ardından oyun yazmaya ve sahnelemeye devam ettiklerini kaydetti.

– 3 dilde oyun

Oyunlarda yöresel dili kullanmaya önem verdiklerine işaret eden Akaploğlu, şöyle dedi:

“Sokak hayvanlarına bağışlama kararı aldığımız son oyunumuz da Arapça, Kürtçe ve Türkçe’nin kullanıldığı yerel bir komedi. Bu oyunu 16 Şubat’ta Atatürk Kültür Merkezinde sahneleyeceğiz. Ekip olarak insanlara üzüldükleri olayları kısa süre de olsa unutturmak istiyor, elde ettiğimiz gelirle de mağdurlara destek sunuyoruz.”

Akaploğlu, gösterilerini Türkiye’nin her yerine taşımayı hedeflediklerini belirtti.

Toplulukta yer alan ve Antalya’da üniversite eğitimi gören Metin Omuzlar da önceleri çalışmak için mekan, gösterim için yer bulmakta zorlandıklarını ancak artık herkesten destek gördüklerini kaydetti.

Omuzlar, sokak hayvanları adına sahneye çıkacak olmanın heyecanını yaşadıklarını anlattı.

İzmir’de okuyan Merve Şimdi de önceleri oyunlarını seyrettiği ekibe katılarak tiyatro oyunu sahnelemeye başladığını ifade etti.

Şimdi, gençler olarak gösterdikleri duyarlılığın örnek olmasını dilediklerini aktardı.