DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

CHP heyeti bölgeyi değerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak Başkanlığındaki CHP Heyeti Mardin’e geldi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
CHP heyeti bölgeyi değerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Mardin İl yönetimi ile bir araya gelen Heyet Burada bir basın açıklaması yaptı.
Ardından Mardin 1. Organize Sanayi Bölgesinde iş adamı ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ile bir araya gelen heyet burada yemek yedikten sonra Mardin’den ayrıldı.
Heyet Bölge insanı ile Bölgedeki Suriyeli sığınmacılar, Elektrik kesintileri, sulama ve tarım alanları hakkında konuştu.
Yemek Çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak şu ifadeleri kullandı;

Bölge ziyareti
Şimdi bu üç ilimize yaptığımız ziyaret sona erdi. Ama bölgeye ziyaretlerimiz haftaya da Adana, Mersin ve Hatay ile devam edecek ve ondan sonra tamamlayacağız. Rapor hazırlayacağız, o raporu da daha sonra gelip burada açıklayacağız.

Suriye’deki iç savaş
Şimdi ilk gözlemlerim şu, Yani gerçekten şuan Suriye olaylarının üzerinden yani Suriye deki bu savaşın başlamasının üzerinden dört yıl geçti. Dört yılın sonunda geldiğimiz noktada gerçekten burada bu bölgede ciddi kalıcı sıkıntıların olma olasılığı giderek artıyor. Kayıplar var bir kere o kayıplar olan olmuş ama bu kayıpların kalıcı hale gelmemesi için atılması gereken birtakım adımlar var. Bu adımlar konusunda bir kere Bölgenin insanı ile sanayicisi, iş asamı, sivil toplum örgütü ile Cumhuriyet Halk Partisinin bulgularının örtüştüğünü gördük.
Bu sorunlara bir an önce el atılması lazım. Sorunlara el atılmaması halinde her geçen gün bunun sadece bu bölge için geçerli değil Tüm ülkemize maliyeti çok fazla olacaktır. Mesela şunu artık biz açıkça söylüyoruz. İki milyona yakın insan bugün Türkiye ye gelmiştir. Bu insanların büyük bir kısmının geri dönmemeleri ihtimalinin Birleşmiş Milletlerin yapmış olduğu analizlere göre yüksektir. Dolayısıyla bu insanların bir şekilde süratle üretken hale getirilerek ekonomiye kazandırılmaları önem arz etmektedir. Bu çerçevede eğitim, sağlık, beslenme gibi alanlarda, yerleşim gibi alanlarda önemli tedbirlerin alınması gerekir ki ileride daha büyük faaliyetler ile karşı karşıya kalmayalım.

Çözüm süreci
Çok ciddi endişe kuşkular korkular var. Bizde açılımın Ana muhalefet partisi olarak bize bilgi verilmediği için bilmiyoruz. Konu artık mutlaka açıklığa kavuşmalı bu ülkede neyin paylaşılmayı kiminle neyin kime paylaştırıldığını çok açık seçik bu hükümet açıklamalıdır. Çözüm Parlementodur. Çözüm tüm milletin bu sürece katılmasıdır. Herkesin oturup ortak aklını bu meselenin çözülmesi çerçevesinde kullanmasıdır. Ama buna izin verilmiyor. Burada bir tekelcilik var bu tekelciliğin kırılması lazım.

Başkanlık sistemi
Bana başkanlık sistemini sordular. Bir kere Türkiye’nin gündemi arkadaşlar başkanlık sistemi değildir. Türkiye yıllardır Parlementer Demokrasi ile idare edilmektedir ve Parlementer Demokrasi ile idare edildiği dönemlerde Türkiye dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasına girmiştir 1980’ler de. Yine Türkiye 1980’lerde dünyanın en büyük 15 sanayi üreticisi ülkesinden biriydi. Özgürlükleri sürekli gelişmiştir. Belli bir noktaya gelmiştir tabi daha kat edilecek çok mesafe vardır. Ama başkanlık sistemi Türk insanını özgürleştirecek bir sistem değildir. Aksine Türkiye de otoriterleşmeyi arttırmak üzere birileri tarafından Türkiye nin gündemine zorla sokulmak istenmektedir.

Vehap Erdoğan