DOLAR32,2112% 0.06
EURO35,0427% 0.06
STERLIN40,9902% 0.08
FRANG35,3754% 0.04
ALTIN2.514,71% 0,17
BITCOIN71.012,736.948
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Dakar Rallisi’ne Mardin’de start

Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun desteğiyle Dakar Rallisi’ne katılacak olan milli sporcular Şakir Şenkalaycı ve Serkan Özdemir’in de yer aldığı “GAP’tan Dakar’a rallisinin ikinci tanıtımı Mardin’de yapıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Dakar Rallisi’ne Mardin’de start

Cumhuriyet Meydanı Müze önünde yapılan seremoniye Mardin Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz, Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu, TMF Asbaşkanı Ogün Baysan, Hamit Dizman, Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Nedim Akülke, Mardin yerel yöneticileri ile minik öğrenciler katıldı. Toplananlara mini bir gösteri yapan milli motosikletçiler öğrencilere tişört ve şapka dağıttı, ardından hatıra fotoğrafı çektirdi.
Törende konuşan Mardin Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu “Bu tarz organizasyonların Güneydoğu’da yapılması Federasyonun başarısı olduğunu söyledi. Kuzu,” GAP’ın tanıtımı ve turizm açısından Dakar ve benzeri yarışmalar neden burada olmasın. Bölgenin tanıtımı için ulusal ve uluslararası bu tarz etkinliklerin çok önemi var.”dedi
Dakar gibi büyük bir organizasyonun tanıtımının Mardin’de yapılmasından mutluluk duyduklarını belirten Mardin Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz ise, sporculara çıktıkları zorlu yolda başarılar diledi.
Türkiye Motosiklet Federasyonu milli sporcu Şakir Şenkalaycı, motosikletin farkındanlığıyla yapılacak organizasyonda dünya barışına dikkat çekmek için geldiklerini söyledi. Şenkalaycı şöyle konuştu: “Dakar Rallisi dünyanın en zor olan motor sporlarından olan birdir. Biz de neden Türkiye’de ülkemizin desteğini alarak tan buraya gitmeyelim. Bayrağımızı en üst seviyeye dikelim diye düşündük. Biz Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) olarak Batman`dan başlayıp, Hasankeyf, Midyat, Mardin ve Şanlıurfa Suruç`tan Dakar’a bitecek şekilde program düzenledik. Sloganımızda, “Spor, Barış ve Kardeşliktir” anlamında. Amacımız ülkemizi doğusundan, batısına, kuzeyinden güneyine tüm halkımızı bütün gücümüz ile dünyaya tanıtmak amacındayız.” dedi.
Serkan Özdemir ise motosiklet sporunun gerçekten de çok keyifli bir spor olduğunu hatırlatarak “Biz istiyoruz ki bu motor sporlarının Mardin’de ve Güneydoğunun en ücra köşelerinde de sevilsin benimsensin. Sanırım bölgede birçok arkadaşımız motosiklet kullanıyordur veya kullanmayı seviyordur. Motosikletin de bir sporunun olduğunu, buradaki arkadaşlarla hem bir araya gelmek, hem de tarihi, turistik ve ören yerlerinin fotoğraflarını çekerek motosiklet sporları ile ilgili farkındandık oluşturmak istedik. Ve bunun için buradayız.” diye konuştu.

Dakar rallisi yol haritası
Arjantin, Şili ve Bolivya topraklarında 9 bin kilometreden oluşan parkurda gerçekleştirilecek Dakar Rallisi, 3 Ocak Cumartesi günü Arjantin`in başkenti Buenos Aires`ten start alacak. 17 Ocak Cumartesi günü Buenos Aires`te son bulacak ralliye 164 motosiklet, 138 otomobil, 64 kamyon ve 48 quads kategorilerinde 414 araç katılacak.
Güney Amerika kıtası, 13 gün sürecek dünyanın en zorlu yarışı 2015 Dakar Rallisi`ne, tarihinde 7. kez ev sahipliği yapacak. Yarışçılar, Buenos Aires`te başlayacak rallide toplam 9 bin kilometreden fazla mesafeyi üç ülkede çöl, toprak yol ve zorlu nehir yatağı ve 4 bin kilometrede dağ geçitlerini aşarak tekrar Buenos Aires`te bitiş noktasına ulaşmaya çalışacak.