DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Hem demir dövüyor hem de kanun çalıyor

Mardin’de sıcak demir ustalığı yapan mahalli sanatçı Abdulkadir Gökbalık, Tarihi Demirciler Çarşısında iş yerinde hem demir dövüyor hem kanun çalıyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hem demir dövüyor hem de kanun çalıyor

8 yaşındayken tahta ve telefon kablolarından yaptığı kanunu çalarak müziğe başlayan 56 yaşında 3 çocuk babası Gökbalık, geçimini sağalmak için de demircilik yapıyor.
Kanun ve demir sesinin harmanlandığı iş yerinde 4 dilde şarkılar seslendiren Gökbalık, yoldan geçenlere dinletiler sunuyor gelen şarkı isteklerini de geri çevirmiyor.
40 yıldır sanatçı titizliğiyle demir döven, aynı zamanda da usta bir kanun sanatçısı olan Gökbalk’ı yoldan geçen vatandaşlar ve çevresindeki esnaf, demirci dükkanından gelen kanun sesine şaşırıp dakikalarca dinliyor.
Yeri geldiğinde demiri bile notayla döven demirci ustası hayatından gayet memnun.
Hem demir dövüp hem kanun çalmakta zorlanmayan Gökbalık, her iki işini de keyif ile yapıyor.
Abdulkadir Gökbalık, “Demirci ustasıyım, işte arada sırada bazen sıkıntıları olan arkadaşlarımız buraya gelir. Kanun dinlemek için stresini atmak için geliyorlar buraya. Tedavi amacıyla gelen arkadaşlarımız oluyor bazen, çok sıkıntıda olan insanlarımız bazen kafasında soru işaretleri olan kişiler gelip bu kanunu dinledikten sonra rahatlıyorlar. Kanun aşkı bende küçüklüğümden beri başladı. Küçükken ben bir tahta ve aradaki metal teller ile kanun yaptım kendi icraatım ile. O zaman ki çocuktum çivi çakıp öyle yapıyordum teller ile. Öyle başladı şu ana kadar bu seviyeye kadar geldim. Allah’a şükür hayatımdan çok memnunum. Keşke tüm insanlar da bir enstrüman çalsa. Herhangi bir sanata kendilerini adasalar. Şimdi dedim ya bazen arkadaşların işleri olmayabiliyor ne bileyim misafirleri geliyor. Ansızın geliyorlar mesela çalıştığım zaman. Bize bir iki dakika ayırabilir misin? Bize bir parça çalabilir misin? Demirciliği bırakıyorum hemen o an Kanunu çıkarıyorum. İki üç dakika onlara bir program yapıyorum ve sevine özene gidiyorlar kendi işlerine” dedi.
Vatandaşlardan Can Bulgu ise, “Ben her fırsatta buraya gelmeye çalışıyorum. Yani buraya gelmek için bahaneler üretiyorum. Kendim resim yapıyorum çerçevelerimi ustaya yaptırıyorum. Yani buraya gelmek için elimden ne geliyor ise yapıyorum. Zaman zaman kanun çalıyor çok huşumuza gidiyor. Onun dışında da onunla vakit geçirmeyi de seviyorum. Keşke daha da çok vakit geçirebilsek ve öğreneceğimiz çok şey var. Keşke burada bir dükkanım olsada yanında çıraklık yapsak yani arada öyle düşünüyorum onu seviyoruz” dedi.
Vatandaş Mehmet Öner, “Ben de ara sıra buraya geliyorum. Kanun sesini dinleyip huzur buluyorum. Sağolsun ustamız bizi kırmıyor. Hem işini yapıp hem de arada bize kanun çalıyor. Ustamıza çok teşekkür ediyorum. Demir’in sesi ile Kanunun sesi birbirine harmanlanıyor. Bu gibi ustalarımıza sahip çıkmamız lazım” dedi.

Vehap Erdoğan