DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Kapalı yüzme havuzları denetlendi

Mardin Halk Müdürlüğü Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi Mardin’de bulunan kapalı yüzme havuzlarını denetimden geçirdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kapalı yüzme havuzları denetlendi

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Mardin Halk sağlığı yetkilileri, Mardin’de bulunan kapalı yüzme havuzlarını denetimden geçirdiğini belirterek, İçinde bulunduğumuz mevsim itibariyle özellikle kapalı yüzme havuzlarının kullanıcı yoğunluğunun artabileceğinde; yüzme havuzlarının işletilmesi sırasında uyulması gereken kriterlere uyulmaması ve yüzme havuzlarındaki hijyen yetersizliğine bağlı olarak halkımızın sağlığı olumsuz yönden etkilenebilmektedir. “dedi
Denetimlerde; Yüzme havuzu bulunan işletmelerin yüzme havuzu suyundan Müdürlüğü görevlilerine veya İlde Bakanlıktan yetki almış özel laboratuarlara aylık numune aldırmaları gerektiği ni belirten Halk sağlığı yetkilileri;” Havuz suyunda her gün serbest klor, sıcaklık ve pH parametrelerini ölçmeleri ve sonuçlarını havuz kullanıcılarının görebileceği bir panoda ilan etmeleri istenmektedir. Ayrıca işletmeciler yüzme havuzlarının dezenfeksiyonunda Bakanlığımızdan izinli havuz kimyasalları kullanmaları konusunda uyarılmaktadır. Yüzme havuzu suyundan alınan numunenin mikrobiyolojik analiz sonucunun belirtilen niteliklere uygun çıkmaması halinde işletmelere cezai işlem uygulanmakta ve havuzun faaliyeti durdurulmaktadır. Yüzme havuzu işleticisinin gerekli şartları sağlamasından sonra yeniden alınan numunenin analiz sonuçlarının belirtilen niteliklere uygun çıkması durumunda havuzun faaliyetine izin verilmektedir.”şeklinde açıklamalarda bulundu.
Uygunsuz yüzme havuzlarının kullanılması bulaşıcı hastalıklar, alerjik rahatsızlıklar, travmalar, kas iskelet zorlanmaları ya da boğulma gibi önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi.” . Havuz sularından bulaşan en yaygın hastalıklar ishalli hastalıklardır. Bunların dışında dış kulak ve orta kulak yolu iltihabı, sinüzit, göz, deri, mide-barsak ve solunum yolu enfeksiyonları görülebilmektedir. Bunun yanı sıra temiz olmayan havuz suyu deri, kulak, göz ve solunum yolu enfeksiyonlarının ortaya çıkmasına da yol açabilmektedir.”denildi.
Mardin Halk Sağlığı yetkilileri Yüzme havuzu kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bazı hususlar hakkında şu bilgileri verdi.”

1-Kişisel Önlemler:
-Havuza girmeden önce sabun ile duş alın ve havuz girişlerindeki ayak yıkama havuzlarını mutlaka kullanın.
-Dışarıda kullanılan ayakkabılar ile havuz bölgesine girmeyin, yüzme havuzunu mayo ve bone giyerek kullanın.
-Tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi sabun ile yıkayın.
-Havuz suyunu yutmaktan kaçının. Sakız çiğnerken su yutulabilmektedir. Bu nedenle yüzerken sakız çiğnemeyin.
-Göz enfeksiyonlarından korunmak için yüzme gözlüğü, kulak enfeksiyonlarından korunmak için tıkaç kullanın.

2-Havuz İle İlgili Önlemler:
-Havuz mahallinde gerekli güvenlik önlemlerinin alındığına ve bilgilendirici levhalar bulundurulduğuna,
-Çocuk havuzlarının yetişkin havuzlarından ayrı olmasına dikkat edin.
-Yüzme havuzunda hayvanların insanlarla birlikte bulunmalarına hiçbir şekilde izin verilmez, böyle bir durumda havuzu kullanmayın ve işletmeciyi uyarın.
-Yüzme havuzlarının günlük analiz sonuçları (sıcaklık, pH, serbest klor değerleri) kullanıcıların görebileceği bir panoya asılmalı veya elektronik olarak ilan edilmelidir.
-Yüzeceğimiz havuzun suyu bulanık olmamalıdır; bu tür havuzlara kesinlikle girmeyin.
-Sağlığınızı korumak için kullandığınız havuz suyunun dezenfekte edildiğine dikkat etmeniz güvenilir bir havuzu kullanmanız açısından önemlidir.