DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Mardinliler hızlı treni sabırsızlıkla bekliyor

Mardinliler, Karaman ve Urfadan sonra Nusaybin’den geçerek Habur sınır kapısına kadar ulaşacak olan güney hızlı tren projesini heyecanla bekliyor…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mardinliler hızlı treni sabırsızlıkla bekliyor

Karaman ve Urfadan sonra Nusaybin’den geçerek Habur sınır kapısına kadar ulaşacak olan güney hızlı tren projesi Mardin’liler tarafından merakla bekleniyor.
Ulaşım, yük taşımacılığı ve maliyet açısından birçok avantajları beraberinde getirecek olan güney hızlı tren hattı Mardin ekonomisine de ciddi bir artış kazandırması bekleniyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Başbakan konumundayken seçim kapsamında Mardin’e Yaptığı ziyaret esnasında müjdesini verdiği hızlı tren projesi Mardinli vatandaşları heyecanlandırmıştı.
2015 yılının sonları 2016’nın başında bitirilmesi planlanan hızlı tren hattı projesini Mardin İletişim gazetesi olarak Mardin’lilere sorduk.
İşte merakla beklenen Hızlı Ten Hattı ile alakalı Mardin’lilerin Düşünceleri;
Sevim Çıtak,” Ankara’dan geliyorum, gezme amaçlı geldim. Mardin çok güzel bir şehir ama ulaşım sıkıntısı olduğunu görüyoruz. Uçak hem pahalı hemde çok az, günde bir defa falan. Gelip gitmek sıkıntı oluyor otobüs fiyatları hem yüksek hem çok uzak. 14 saat sürüyor yolculuk. Hızlı Trenin geleceğini duyduk inşallah gelir. Daha sık gelip gitme imkanımız olur. İnşallah bekliyoruz hızlı tren olursa daha fazla insan gelip gidecek. Daha hızlı, daha konforlu bir yolculuk olacak. Umarız gelir”.
Mehmet Yertüm, “Şimdi hızlı trenin olması gerçekten bizim için büyük bir avantaj. Bunun sebepleride şunlar ile sıralanabilir. öncelikle nakliye işlerimizin hem düşük bir maliyet ile bize ulaşması. İkincisi yolcularan mesela Anlara’dan İzmirden gelen misafirlerin hızlı treni daha çok tercih edeceğini ve imkanlar gereği de insanların akın akın buraya geleceğini de düşünüyoruz. Onun yanında mesela biz şuan Türkiye’in her yerine yük nakliye işlerimizi göndermek istiyoruz. Maliyet yüksek olduğu için bazı yerleregidemiyoruz. Hızlı tren sayesinde bu yük işlerimizi de daha düşük bir maliyet ile yapacağımızı düşünüyoruz ve büyük bir heyecan ile bekliyoruz”.
Mervan begeç, “Hızlı trenin geleceğini duyduk. Liderlerimizden yani Başbakanımızdan Milletvekillerimizden duyduk. İnşallah böyle güzel bir olay olur. Hızlı trenin gelmesi ile Yurt dışı Yurt içi yani özellikle örnek veriyorum Irak’tan ondan sonra ne bileyim Suriye’den gelen çok misafirlerimiz ve turistlerimiz var. Hızlı tren olarak yanılmıyorsam Irak’ın kapısına kadar gideceğini söylediler. Öyle olursa çok iyi olacak İzmir’den İstanbul’dan Avrupa’dan İzmir’e gelipte sonra Mardin’e gelmek isteyen vatandaşlarımız, Turistlerimiz olur. Yol uzak şu, bu derken işte hızlı tren çok daha iyi olacak. Allah’ın izni ile inşallah 2015-2016 da biter.”

 

Vehap Erdoğan