DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Mardinliler ve Mardin sevdalıları Feshanede buluşuyor

Mardin İstanbul’a taşınıyor. 5-8 Şubat günleri arası feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi’nde başlayacak Mardin günleri İstanbul’daki Mardinliler ve Mardin sevenleri bir araya getiriyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mardinliler ve Mardin sevdalıları Feshanede buluşuyor

Mardin Valiliği ve Mardin Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen Mardin Feshane Tanıtım Günlerinin organizasyonu ise Anatolia Grup tarafından yapılmakta.
İstanbul Eyüp’teki Feshane fuar alanında düzenlenecek olan Mardin tanıtım günlerinin hazırlıkları tamamlanırken açılıştan bir gün öncesi 4 Şubat 2015 Çarşamba saat 13.00’da ise Taksim İstiklal Caddesinde fuarın sesini duyurma adına da bir yürüyüş düzenlenecek.
Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Mardin, tarihi dokusu, kültürel turizmi, yerel yemekleri, geleneksel kıyafetleri ve ünlü simalarıyla 5 Şubat’ta İstanbul’a görücüye çıkacak. Mardin Valisi Mustafa Taşkesen’in şehrin tanıtılması adına çok önem verdiği Feshane Mardin Günleri’nde dünyanın en uzun adamı unvanını alarak Guinness Rekorlar Kitabı’na imzasını atan Sultan Kösen de bizleri yalnız bırakmayacak ve Feshane’de sevenleriyle buluşacak. Dünyanın en uzun adamı aynı zamanda Çarşamba günü Taksim’deki yürüyüşe de katılacak. Bu arada 5 Şubat Perşembe günü ise fuar açılışının olduğu saatte dünyanın en uzun adamı Sultan Kösen rekorlar kitabına girecek büyüklükte bir uçurtmayı Feshane fuar alanındaki açık alandan gökyüzüne bırakacak.
Çiğ köftesinden, kaburga dolmasına; işkembe dolmasından etli ekmeğine Mardin’in meşhur yemekleri midelere ziyafet çekmek için Feshane’de olacak.
Şehrin en önemli simgelerinden Mardin Kalesi ve Mardin’in birçok sıra dışı özel mimarisinin yer aldığı üç boyutlu fotoğraflar ve yansıtmalarla sevenlerini adeta Kartal Yuvası’nda hissettirecek. Bu arada Mardin’deki tüm belediyeler ve ilçe kaymakamlıkları aynı zamanda sivil toplum kuruluşları topyekün Feshane’deki dev etkinliğe katılacak. 12 Bin yıllık tarihi geçmişiyle geçmişten bugüne birçok inancı ve kültürü özümseyerek yaşayan Mardin, Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi’nde ziyaretçilerini Mardin’in tarih kokulu sokaklarına götürecek, İstanbul’daki Mardinli ve Mardin sevdalıların içindeki özlemi dindirecek.
Aynı zamanda telkârî, taş işlemeciliği, bakırcılık, ahşap oymacılığı, semercilik, bitkisel sabunları ve ev şarapçılığı gibi el sanatlarıyla sık sık kendinden bahsettiren Mardin’in bu güzel sanatları sergilerde yerlerini alacak.
5 Şubatta başlayıp 8 Şubatta sona erecek bu 4 günlük Mardin şölenine tüm Mardinliler, Mardin özlemi çekenler, aklı Mardin’de kalanlar ve Mardin sevdalıları davetlidir.