DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Sevgi notalarla dile geldi

Mardin Diller ve Dinler Korosu, Mardin Valiliği kültür sanat etkinlikleri kapsamında Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonu ile Atatürk Kültür Merkezinde konser verdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sevgi notalarla dile geldi

Konsere Mardin Valisi Mustafa Taşkesen ve Eşi Berna Taşkesen, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Vali Yardımcıları Ali Güldoğan, Ali İkram Tuna, Bahattin Çelik, Tolga Kamil Ersöz, Artuklu Kaymakamı Soner Karataşoğlu, Yeşilli Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz, Temel Eğt.Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Zeynep Öçgüder, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahin, İl Milli Eğitim Müdür V. A.Vasi Ete, Kırklar Kilisesi Papazı Gabriyel Akyüz, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Februniye Akyol, Protokol Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice ve Ermenice olmak üzere 5 farklı dilde halk şarkılarının okunduğu konserde İslami ilahiler, Süryani ilahileri ve Yezidi duaları 40 kişilik sahne performansı ile sergilendi.
Konser bitiminde Koro Şefi Seçkin Mataracı’ya çiçek takdim eden Vali Taşkesen; “Birlik ve beraberlik içerisinde söylenen sevgi ve barış mesajlarının Türkiye’ye ve Dünyaya yayılmasını temenni ediyorum. Bu etkinliği çeşitli illere ve yurt dışına da götürmeyi planlıyoruz. Programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
15 Ekim 2012 tarihinde faaliyetlerine başlayan “Mardin Diller ve Dinler Korosu” medeniyetler şehri Mardin’in sahip olduğu zengin dil ve dinler kültürünü; yurt içi ve yurt dışında tanıtma, kültür turizmini geliştirme, müzik ve folklorunu yaygınlaştırma, arşivleme ve bu zengin kültürün içinde barındırdığı barış ve hoşgörü mesajını tüm dünyaya duyurmak amacıyla kurulmuş.
Koro, birçok etnik kimlik ve dine sahip olan, aynı zamanda değişik meslek gruplarında yer alan, dillerin ve dinlerin sonsuz kardeşliğine inanan 75 gönüllüden oluşuyor.