DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Sevgililer Günü Hediyesi Sakatlar Derneğinden

Telkari işlemeciliğinin asırlardır sürdüğü Mardin’de vatandaşlar, Türkiye Sakatlar Derneği Mardin Şubesi’ince açılan satış ofisine gelerek engellilerin işlediği telkarileri satın alıyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sevgililer Günü Hediyesi Sakatlar Derneğinden

Sevgililer günü dolayısıyla fazla mesai yapan telkari ustaların hazırladığı el emeği göz nuru ürünler hem kendilerini hem de sevgilileri mutlu ediyor.
Türkiye Sakatlar Derneği Mardin Şubesinde engellilerin yaptığı telkariler satışa sunuluyor ve engellilere katkı imkanı sağlanıyor.
Dernek bünyesinde daha önce eğitim gören engelliler bir aşamadan geçtikten sonra kendi işyerini açabiliyor.
Dernek’te Sevgililer gününe özel Anahtarlık, Bileklik, Künye, Alyans, Kol düğmesi ve kolyelerin üzerine sevgililerin isimleri Telkari’ye işleniyor ve yoğun bir talep mevcut.
Dernekten hediye alan vatandaşlar hem sevdiklerini hem engellileri sevindiriyorlar.
Telkari Ustası Yasin Canşi, “Sevgililer günü yaklaştığı için, yoğun bir iş oldu. Sevgililer, el emeği göz nuru olduğu için anahtarlıktır, kol düğmesi, isimli kolye gibi künyeler falan işleniliyor. Özellikle telkari üzerine bizde bunları yetiştirmeye çalışıyoruz”.
Telkari Satış Sorumlusu Nurettin Anuk, “Sakatlar Derneğinde görevliyim değerli engelli arkadaşlarımızın yapmış olduğu çalışmaları sergilemekle görevliyim burada. 14 Şubat’ın yaklaşmasından dolayı, şuan da yoğun bir ilgi var. Anahtarlık, Künye, Bileklik tarzı istekler var. Onların da bildiği gibi Mardin’de Dünya Da Gümüş Telkari el sanatları bulunuyor. Hem dünya ya tanıtma amaçlı hem de bizim engelli arkadaşların yaptığı işleri bütün insanlara sergilemek istiyoruz. Tabi ister istemez yoğunluk oluyor. Onun için siparişleri yetiştirmekte biraz zorlanıyoruz. Baya bir yoğun ilgi var. Bu aralarda zaten geceye kadar çalışmak zorunda kalabiliyoruz” dedi.
Vatandaş Ekrem Akkaya, “Ben Sakatlar Derneği’nde telkari gümüşün olduğunu geçen hafta görmüştüm. Baya da bir hediye beğenmiştim. Eşim için de bu anlamlı gün için bir hediye almayı düşündüm. Siparişi verdim, siparişi almaya geldim. Aslında bu sakatlar derneği adı altında bir derneğin olması, sosyal anlamda bir katkı olur düşüncesi ile bu hediyemizi almış olduk. Çokta memnun olduk fiyatı da uygun diğer piyasaya göre de normal şartlarda daha iyi” dedi.
Müşteri Seher Akgül, “Mardin denilince akla telkari geliyor, üstelik sevgililer günü de yaklaşıyor. Bence telkari almak en uygunu olur. Mardin için telkari o kadar önemli ve değerli ki bunu sevdiğimiz, karşımızdaki insana armağan edebiliriz”dedi.

Vehap Erdoğan