DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

‘Unutulan şenliğimizi tekrar canlandıracağız’

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Unutulan şenliğimizi tekrar canlandıracağız’

Mardin’de Arap ve Süryani halklarının şenliği olarak bilinen ve doğanın uyanışı anlamına gelen Hessıt Merene şenliği 1980 darbesinden sonra 09-10 Mayıs tarihlerinde Artuklu Belediyesi öncülüğünde tekrar yapılacak.
Şenliğe çağrı yapan Artuklu Belediyesi adına Sevinç Bozan, askeri alanı olan Mardin Kalesinin halka ait olduğunu ve bu alanın halka tekrar açılması gerektiğini söyledi.
Mardin’de yaşayan Arap ve Süryani halklarının yasaklanan geleneği Hessıt Merene şenliği 12 Eylül askeri darbesinden sonra ilk kez yeniden yapılması için Artuklu Belediyesi hizmet binasında basın toplantısı yapıldı.
Toplantıya Hessıt Merene Komisyonu, Demokrat Araplar Derneği, Artuklu Belediyesi adına Sevinç Bozan ve Belediye Kültür Müdürü Arzu Yıldız katıldı. Toplantıda konuşma yapan Bozan Mardin halkının unutulan geleneği Hessıt Merene şenliğinin yeniden yapılması için bir komisyon kurulduğunu ifade ederek, 1980 askeri darbesinden sonra ilk kez şenliğin yapılacağını söyledi. Bozan, daha önce Mardin Kalesinin arkasında ve Vali Parkında kutlanan şenliğin 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra şenliğin yapıldığı alanlara askeriyenin yerleşmesi nedeniyle bir daha yapılamadığını ifade ederek, “Darbeden önce bir haftaya yayılan şenlik, bu yıl sadece 9 Mayıs’ta Mardin’in 1.Caddesinde yapılacak olan Hessıt Merene geçişi ile başlayacak. 10 Mayıs’ta ise, Kam’or Mesire alanında Hessıt Merene şenliği Mardin halkının katılımı ile yapılacak.
Mahalli sanatçıların yer alacağı şenlik için belediye olarak şenlik alanına ücretsiz araçlar kaldıracağız” dedi.
Bozan, unutulmaya yüz tutan bu şenliği tekrar canlandırmak istediklerini sözlerine ekleyerek, “Bundan sonraki yıllarda da festival havasında kutlanması için katkılarımızı sunacağız. Şu anda işgal edilen kale arkasından askeriyenin bir an önce çıkmasını istiyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde bir radar üssü halkın tepesine kurulamaz. Sadece bu Mardin’de olmuş bir şey. Radar üssünün kurulmasıyla, Hessıt Merene şenliği de fiilen yasaklanmış oldu. Bizlerde bu şenliğin unutulmaması için kurulan komisyona destek vereceğimizi deklere ediyoruz” diye konuştu.

‘Unutulan şenliğimizi tekrar canlandıracağız’
Daha sonra konuşan Hessıt Merene Komisyonu Sözcüsü Çetin Alkanoğlu ise, konuşmasına Arapça yaptı. Daha sonra Türkçe konuşan Alkanoğlu, Hessıt Merene’nin tarihi önemine vurgu yaparak, Hessıt Merene’yi Mardin’de yaşayan halkların ortaklaşarak yaptıkları bir şenlik olduğunu söyledi. Alkanoğlu, şenlik alanlarının askeri tarafından işgal edilmesinden sonra bir daha kutlanamadığını belirterek, “Kutlayacak yerimiz kalmadığından dolayı 12 Eylül 1980 darbesinden sonra bir kez daha şenliğimizi kutlamadık. Unutulmaya yüz tutulan Mardin’in şenliği Hessıt Merene’yi tekrar canlandırmak için Artuklu Belediyesi öncülüğünde bu şenliğimizi yapacağız. Bu yıl sadece iki gün şeklinde şenliğimizi yapacağız. Ancak bundan sonraki yıllarda şenliğimizi daha önce kutladığımız gibi bir haftaya yayacağız. Şenliğimize tüm Mardin halkını bekliyoruz” dedi.

‘Kalenin boşaltılması için kampanya başlatılacak’
Açıklamaların ardından gazetecilerin “Mardin Kalesinin askeri alanından boşaltılması için bir çalışmanız var mı?” sorusunu cevaplayan Bozan, Mardin Kalesinin askeri alandan çıkarılması için Mardin Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan bir imza kampanyasının başlatılacağını ifade ederek, yapılacak olan imza kampanyasından sonuç alacaklarını söyledi. Bozan, Mardin halkının ve dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistlerin de kaleyi gezmek için çok ciddi taleplerinin olduğunu aktararak, halka ait olan alanın halka açılması gerektiğini dile getirdi.
Hessıt Merene şenlik programı şöyle:
* 9 Mayıs günü saat 11.00’de Diyarbakır Kapı ile Savur Kapı arasında atlar ekibi 1.Caddede Hessıt Merene geçişi olacak.
* 10 Mayıs günü saat 10.00’da Kam’or Parkında Hessıt Merene şenliği yapılacak.
* 10 Mayıs günü saat 09.00’da Yenişehir Karayo-lları Parkı, Diyarbakır Kapı ve Yeniyol Şimal Düğün Salonu önünden şenlik alanına araçlar kaldırılacak.