DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
selman AslanaçierTÜM YAZILARI

Yeni yılda ülkelerine dönmeyi ümit ediyorlar

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mardin’e yerleşen Suriyeliler, özlem duydukları ülkelerine yeni yılda dönmeyi ümit ediyorlar.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yeni yılda ülkelerine dönmeyi ümit ediyorlar

Ülkelerinde süren savaş nedeniyle Mardin’de kamp dışında yaşamını sürdüren Suriyeliler Türkiye’nin kendilerine sunduğu yardımlardan memnun olmalarına rağmen geride bıraktıkları yakınlarına ve evlerine kavuşmak için ülkelerine dönmenin hayalini kuruyor.

“Oğlum Türkiye’de dünyaya geldi ama Suriye’de büyütmek isteriz”
Suriye’nin Deyr ez-Zor kentinden gelen Hibe Minevver, AA muhabirine, sığındıkları Mardin’de yardımlarla hayatlarını sürdürdüklerini söyledi.
Türkiye’de dördüncü çocuğunu dünyaya getirdiğini ifade eden Minevver, “Oğlum 2 ay önce Türkiye’de dünyaya geldi ama memleketimizde, Suriye’de büyütmek isteriz” dedi.
Minevver oğluna, “İslam” adını verdiklerini anlatarak, Türkiye’ye kendilerine sunulan destekten dolayı teşekkür etti.
Halep kentinden yaklaşık 3 yıl önce Mardin’e gelen Ömer Ahmed ise kendilerine her türlü yardımın yapıldığını söyledi.

“Yeni yılda ülkemize dönmek isteriz”
Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğunu kendilerine çok sıcak davranıldığını ve yardımlar sunulduğunu dile getiren Ahmed, “Allah, bize kucak açtığı için Türk devletinden razı olsun. Ama savaş biterse yeni yılda ülkemize dönmek isteriz” diye konuştu.
Müdahil El Futur (58) de yeni yılda savaşın bitmesi için dua ettiklerini anlattı.
Türkiye’de kendilerine her tür yardımın sağlandığına dikkati çeken Futur, şöyle dedi: “Burada çok rahatız. Bize destek sunuluyor. Huzurluyuz. Herkese, Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz. Ancak inşallah savaş biter ve evimize döneriz. En büyük isteğimiz budur” diye konuştu.

“Kış mevsimi nedeniyle ihtiyaçlar artıyor”
Mardin-Suriye Yardımlaşma Platformu Sözcüsü Lütfü Günlüoğlu, 3 yıl önce kurulan platformun 7 gönüllü ile kamp dışında kalan Suriyeli ailelere yardımlarda bulunduğunu belirtti.
Günlüoğlu, kayıtlı 2 bine yakın aileye hem vatandaşlardan hem de çeşitli kurumlar, yardım kuruluşları ve dernekler aracılığıyla toplanan yardımları ulaştırdıklarını ifade ederek, yaklaşık 15 bin Suriyeliye yardım ulaştırmaya çalıştıklarını anlattı.
Kayıt yaptıran sığınmacıların sayısının her geçen gün arttığına işaret eden Günlüoğlu, bu kapsamda Mardin Valiliği aracılığıyla kömür yardımının yanı sıra, giysi, battaniye, gıda ve danışmanlık hizmeti verdiklerini aktardı.
“Ne kadar yardım sağlansa da bunların yeterli olduğunu söylemek mümkün değil. Kış mevsimi nedeniyle ihtiyaçlar artıyor” ifadelerini kullanan Günlüoğlu, hayırseverlerden destek beklediklerini kaydetti.